Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Češi utkání nezvládli, podlehli Švédsku 3:4

19:55
Plzeň - Čeští hokejisté podlehli v dnešním přípravném utkání v Plzni před turnajem Karjala olympijským vítězům a úřadujícím mistrům světa Švédům 3:4.

Český reprezentant Josef Straka se chystá vystřelit na švédského brankáře Erika Ersberga foto: ČTK

Češi začali souboj aktivně. Pozornost debutujícího švédského gólmana Ersberga vyzkoušeli postupně Matějovský, Pivko a Brendl, žádný z nich však neuspěl. Ersbergův protějšek Málek měl první ostřejší zákrok až v 8. minutě při Strakově vyloučení a střelu Joakima Erikssona vyrazil. Vzápětí se dostali do vedení domácí. Irgl brejk v oslabení gólově nezakončil, ale Huml
v následné nepřehledné situaci již ano. Útočník finského Turku se tak při premiérovém startu za národní tým dočkal hned branky. Ještě v pokračující početní výhodě Seveřanů byl blízko k vyrovnání Nordgren, ale nepříliš jistý Málek jeho pokus vyrazil. Velkou šanci přidat druhý gól měli Češi při vyloučeních Warga a Lindgrena, při hře pěti proti třem trvající 42 sekund však nic nevymysleli. A byli za to potrestáni. Na trestnou lavici putoval Matějovský a Švédi soupeři připomněli, že předešlý vzájemný duel rozhodli v přesilových hrách.

Vyrovnal Davidsson, když blízko k úvodnímu gólu svého týmu měl už o chvíli dříve kapitán Jönsson. V posledních vteřinách prvního dějství se mohl soupeř hned několikrát
dostat do vedení, ale po přestávce bylo vše jinak. Po jedenácti sekundách byl vyloučen Hedström a Hadamczikův tým toho využil. Strakovu střelu vyrazil Ersberg jen k dojíždějícímu Veselému a ten nezaváhal. V sedmém zápase za národní tým se tak dočkal premiérového gólu. Nejlepší reprezentační mužstvo uplynulé sezony ale opět srovnalo. Vyloučený
Pivko se sice stihl vrátit na led podle plánu, sedm vteřin po vypršení jeho trestu ale pohotový Berglund překonal Málka podruhé. Dokončil tak akci Joakima Erikssona, který trefil tyč.

Vyrovnaný stav vydržel jen tři minuty, než domácí střelci opět potvrdili svou pohotovost. Brendl nastřelil pravou tyč švédské branky a Hamr puk pohotově dorazil na 3:2. I tentokrát mohlo být rychle vyrovnáno. Ruský sudí Zacharov však švédský gól neuznal pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Více vzruchu bylo i nadále před severskou svatyní. Irgla i
Pivka však zastavil soupeř alespoň za cenu faulů. V dobré příležitosti nemířil přesně ani Divíšek. Ve třetí třetině ale úřadující mistři světa i olympijští šampioni přece jen srovnali. Ostřelování Málkovy branky ukončila šikovná Wallinova teč Lindgrenova nahození od modré. Po přečíslení tří na jednoho mohli domácí hokejisté vrátit zápas do "starých kolejí", ale Zíb zakončil rodící se šanci nepřesnou střelou. Hráči Tří korunek hrozili z rychlých protiútoků.

Po Brendlově zaváhání na útočné modré vystrašil Málka Jönsson, ale udeřilo až za dvě minuty. Přečíslení dva na jednoho ukázkově zakončili Hedström s Berglundem. Osmou výhru za sebou ve vzájemných zápasech mohl Švédům pojistit v 53. minutě Berglund, Málek byl ale připravený. Vyrovnat již Češi nedokázali.