Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi v DC končí. Rozhodlo Berdychovo selhání, myslí si Navrátil

Davis Cup

  22:14
BĚLEHRAD - Po loňském postupu do finále a letošním semifinále může přijít daviscupový půst. Trochu se toho obává kapitán Jaroslav Navrátil, protože tíha zásadních duelů ležela v posledních čtyřech sezonách jen na dvojici Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, který ale na podzim oslaví dvaatřicáté narozeniny.

Tomáš Berdych. foto: ČTK

"Tihle dva kluci obětují Davis Cupu poslední tři čtyři roky. Zápasy jsou pro ně vyčerpávající a je to pro oba strašně náročné. To si nikdo nedokáže představit," řekl Navrátil novinářům po prohře v Bělehradu se Srbskem 2:3, i když Češi vedli po čtyřhře 2:1.

Čtěte také

Štěpánek ujišťuje, že se chce rvát o salátovou mísu, ale může se stát, že za rok za dva s tenisem skončí. Pak může nastat problém. "Bohužel, pak po finálových a semifinálových letech můžou přijít chudší roky, nějaké baráže i záchrany," konstatoval kapitán.

Zápas se Srbskem ale mohli čeští tenisté vyhrát. Domácí šachovali se sestavou a po pátku mohli Češi vést 2:0. Štěpánek zápas vyhrál, ale Berdych prohrál s Jankem Tipsarevičem. "Když se na to dívám zpětně, tak rozhodl ten páteční bod. Tomáše ale singl nezastihl v optimální formě, vypadal unaveně, dva sety byl špatný," řekl Navrátil.

Jaroslav Navrátil.

V neděli se projevilo, že Srbové rozložili síly na čtyři hráče. Štěpánek a Berdych měli v nohách před nedělními dvouhrami každý o čtyři sety více než jejich protivníci. "Radek zvládl vynikající první den a fantastickou čtyřhru, ale v prvním nedělním setu to na něj přišlo," řekl Navrátil. Kapitána ale překvapil domácí Tipsarevič, který porazil Berdycha i Štěpánka. "Zkušenosti v Davis Cupu moc neměl, nevyhrává turnaje, ale víkend ho zastihl ve vynikající formě," poznamenal Navrátil.

Zklamání prožíval Navrátil po utkání veliké. "Určitě, protože pro salátovou mísu žijeme. Atmosféra v týmu je fantastická a letos jsem viděl šanci velikou," naznačil Navrátil, že případné finále proti Francii by bylo "hratelnější" než to loňské se Španěly. Už ve středu se tenisté dozvědí los nadcházejícího ročníku Světové skupiny 2011. "Budeme nasazeni, ale los bude velice podstatný, protože soupeři v prvním kole jsou těžcí," řekl Navrátil.

Štěpánek chce o titul na Davis Cupu bojovat dál

Jeho nadšení, schopnost strhnout ostatní a bojovnost zdobí český daviscupový tým poslední čtyři sezony. I v Srbsku zvládl Radek Štěpánek skvěle dva zápasy, ale dnes v závěrečné dvouhře padl. Češi v Bělehradu prohráli 2:3 na zápasy a nezopakovali loňský postup do finále.

"Dal jsem čas přípravě na tenhle Davis Cup, odehrál jsem zápasy se ctí a mohu z toho zápasu odejít s čistým svědomím, že jsem pro to udělal všechno," řekl Štěpánek po prohře s Jankem Tipsarevičem. "Porážka mě v tenhle moment opravdu strašně mrzí, Davis Cup je pro mě vždycky něco speciálního a moc pro mě znamená, ale bohužel musím respektovat fakt, že jsem nepostoupili," řekl karvinský rodák.

Největší rozdíl mezi českými a srbskými tenisty byl dokola připomínaný fakt, že Češi se spoléhají na dvojici hráčů, zatímco domácí měli k dispozici čtveřici v čele se světovou dvojkou Novakem Djokovičem. "Dělali i spousta věcí okolo, s Djokovičem byla ta komedie, jestli nastoupí, nenastoupí, ten se pak choval jako blázen. Všechny ty věci hrály určitou svou roli, ale já mohu říci sám za sebe, že dnes mi i trochu chyběly síly a bohužel sám jsem tu káru neutáhl," řekl Štěpánek.

Radek Štěpánek.

Domácí hnalo za výhrou místy nesportovní publikum, ale víceméně bylo na Davisův pohár "normální". Ani Štěpánek tomu nepřikládal váhu. "Na tom bych nestavěl to, jestli jsme prohráli, nebo ne. Utkání venku jsme hráli spoustu, jsme zkušení, tohle nás nemohlo hůř ovlivnit."

Srbský zápas by neměl být Štěpánkovou poslední daviscupovou misí. V listopadu sice oslaví dvaatřicáté narozeniny, ale v srdci má stále touhu bojovat dál o sen v podobě triumfu v Davisově poháru a napodobit Ivana Lendla a spol. z roku 1980. "Já jsem po svém návratu řekl, že se chci o salátovou mísu poprat a dělám pro to vše. Obětuji tomu volný čas a uvidíme, co se bude dít," řekl.

Už to vypadalo, že tenisté pojedou první prosincový týden na finále do Francie, ale nyní si mohou naplánovat dovolenou. "Můžu vám říct, že na dovolenou pojedu se ženou strašně rád. Ale to, že bych chtěl být v Paříži a hrát finále Davis Cupu, to vám podepíšu vlastní krví," pronesl Štěpánek, který si v létě vzal Nicole Vaidišovou.

Štěpánek se bude v Praze připravovat na závěr sezony, kterou mu výrazně nabourala nemoc. Těší se na asijské turné, na akce v Tokiu a Šanghaji. "Vezmu si odsud to pozitivní. Předvedl jsem tady dobré výkony, nechal jsem tady doopravdy všechno. Hrál jsem dobrý tenis, na to se budu snažit navázat," plánoval 35. hráč dvouhry ATP.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...