Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi v závodě družstev na MS propadli, historickou soutěž vyhrála Francie

Sport

  13:38
GARMISCH-PARTENKIRCHEN - Závod družstev na mistrovství světa v Garmisch-Partenkirchenu vyhrála Francie. Čeští lyžaři vypadli v prvním kole - tým bez Šárky Záhrobské a nakonec i bez nejlepšího českého reprezentanta současnosti Ondřeje Banka prohrál v boji o postup do čtvrtfinále 1:3 s favorizovaným Švédskem.

Spokojení francouzští lyžaři. foto: Reuters

O jediný bod českého týmu se postaral Kryštof Krýzl, jenž v paralelním obřím slalomu porazil Mattse Olssona. Kateřina Pauláthová a Andrea Zemanová však nestačily na své slavné soupeřky Anju Pärsonovou a Marii Pietiläovou-Holmnerovou a v posledním duelu neuspěl ani Adam Zika proti Hansi Olssonovi.

"Bohužel to nevyšlo, ale mladí jeli na maximum, moc se mi líbila jízda i Ádi (Ziky), i když se trochu zasekl na startu. Ale chyběl kousíček," řekl po vyřazení nejzkušenější člen české sestavy Krýzl. Všichni závod brali spíše jako zkušenost. "Byly nějaké srandičky, byla to zábava a pro mladé super zkušenost. Tady to není jako ve fotbale, kdy si člověk přihrává, tady každý musí jet maximum, aby se to sečetlo," dodal.

Se svou vlastní jízdou byl osmý muž ze slalomu z minulého mistrovství světa před dvěma lety spokojený. "Nevím, jestli se mi podařil start, ale jízda byla, si myslím, rychlá, snad jedna z nejrychlejších," pochválil se. Bral závod i trochu jako trénink na páteční obří slalom. "Člověk si na to trochu zvykne, osahá si to, i když je to trochu jinačí. Ale jsem rád, že jsem mohl jet," řekl.

Banka, který figuroval v předběžné nominaci, ke startu ale nepřemlouval. "Bylo to jeho rozhodnutí, necítil se moc dobře. Samozřejmě určitě to škoda byla," poznamenal Krýzl. Bank se po pátém místě v superkombinaci rozhodl šetřit síly před obřím slalomem a slalomem speciál v závěru šampionátu.

"Jsem opravdu už hodně unavenej a potřebuju ještě trénovat na obřák," vysvětlil Bank, který se rozhodl vynechat závod družstev už v úterý večer. "Tady ta jednoduchá trať by mi moc k tréninku nepomohla, potřebuju prudší kopec," řekl. Již dříve se omluvila slalomářka Záhrobská, která byla společně s Bankem, Krýzlem a Lucií Hrstkovou členkou týmu, jenž loni překvapivě vyhrál právě v Ga-Pa soutěž týmů na závěr sezony Světového poháru.

"Kdyby to nebylo před slalomem, ale na konci šampionátu, tak bych samozřejmě ráda jela, ale takhle se chci soustředit opravdu na tu moji jedinou šanci," vysvětlila v úterý Záhrobská, která v Ga-Pa vynechá i obří slalom. Francouzská čtveřice Tessa Worleyová, Cyprien Richard, Alemone Marmottanová a Thomas Fanara získala zlato díky finálové výhře nad největším favoritem Rakouskem. Při vyrovnaném skóre 2:2 rozhodl ve prospěch Francie lepší čas.

Bronz brali přemožitelé českého družstva Švédové, kteří v malém finále porazili Itálii jednoznačně 4:0. Rakušané přišli nejen o očekávanou zlatou medaili, ale možná i o jednu ze svých hvězd Benjamina Raicha. Dvojnásobný olympijský vítěz z Turína si ve čtvrtfinále poranil koleno a do dalšího průběhu závodu už nezasáhl.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat