Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi ve sprintu Ruhpoldingu selhali, Fourcade slaví devátý triumf sezony

Sport

  16:27
RUPHOLDING - Sprint vyhrál v Östersundu, v Pokljuce i v Novém Městě na Moravě. Jen minulý týden v Oberhofu si vybral slabší chvilku, když dojel v nejkratší individuální biatlonové disciplíně osmý. Teď už je ale Martin Fourcade zpátky na vítězné vlně, v Ruhpoldingu neměl konkurenci a dojel si pro devátý triumf v sezoně. Nejlepším z Čechů byl devětadvacátý Michal Krčmář.

Michal Krčmář. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Úvod sprintu v Chiemgau Areně připomínal norské mistrovství.

V čele závodu se střídali Birkeland s Björndalenem a Svendsenem. Jen po nemoci se vracející Johannes Thignes Bö chyběl. Na střelnici sice udělal pouze jednu chybu, ale v běhu se trápil.

Netrápil se naopak Julian Eberhard, který norskou party jako první narušil. Vítěz sprintu z Oberhofu má po Novém roce famózní formu. Ani tentokrát na střelnici nechyboval a v cíli měl dokonce jednadvacetivteřinový náskok před Svendsenem.

Jenže až tehdy se do závodu vydával fantom s příjmením Fourcade. Francouz si od úvodních metrů tradičně přivlastňoval nejrychlejší mezičasy, zvládl ležku a na Eberharda měl k dobru třináct vteřin.

VÝSLEDKOVÝ SERVIS

(závod SP v biatlonu v Ruhpoldingu, Německo)

Muži - sprint (10 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 22:34,2 (0 trestných kol), 2. Eberhard (Rak.) -18,0 (0), 3. Svendsen (Nor.) -39,7 (0), 4. Peiffer -51,8 (0), 5. Schempp (oba Něm.) -52,8 (1), 6. Malyško (Rus.) -56,2 (0), 7. Pidručnyj (Ukr.) -59,5 (0), 8. Björndalen (Nor.) -1:00,4 (1), 9. Landertinger (Rak.) -1:02,8 (1), 10. Birkeland (Nor.) -1:07,7 (0), ...29. Krčmář -1:32,8 (1), 39. Václavík -1:51,1 (2), 52. Moravec -2:12,2 (3), 65. Šlesingr -2:28,5 (4), 70. Soukup (všichni ČR) -2:40,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 12 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 670, 2. Schempp 410, 3. Šipulin (Rus.) 397, 4. Peiffer 369, 5. Lesser (Něm.) 361, 6. Svendsen 360, ...12. Krčmář 245, 14. Moravec 237, 18. Šlesingr 225, 48. Soukup 51, 54. Václavík 34, 82. Krupčík (ČR) 3.

Při druhé střelbě se postavil až na poslední – třicátý stav a z levé strany tak na něj téměř nefoukalo. I toho využil, znovu pět zásahů, pět výkřiků tribun. V závěrečném kole Fourcade svůj náskok ještě navyšoval, v cíli až na osmnáct vteřin.

Zapumpoval pěstí, pozdravil publikum a mohl se radovat – vyhrál už devátý závod v sezoně a 58. celkově.

„Famózní, není k zastavení,“ komentoval Fourcadův výkon trenér českých biatlonistů Michael Málek.

Radost naopak nemohl mít ze svých svěřenců.

Čechům se tentokrát nedařilo tak jako v Oberhofu, na stupně vítězů pomýšlet zdaleka nemohli. Nejlépe si vedl Michal Krčmář, který dojel s jednou chybou devětadvacátý. Na bodech pak dojel už jen devětatřicátý Adam Václavík,.

„Byl to pro nás smolný závod, podmínky na střelnici byly proměnlivé, vítr se točil. Někteří si s tím poradili, jiní ne. Ale nebylo to nic, co by se nedalo zvládnout. Oproti štafetám to bylo jako noc a den,“ komentoval počínání Čechů Málek.

Do nedělního stíhacího závodu totiž z 52. místa postoupil už jen Ondřej Moravec. Michal Šlesingr s Jaroslavem Soukupem se do nejlepší šedesátky nevešli a program v Ruhpoldingu pro ně skončil.

Špatná střelba a nevýrazný běh

Ještě minulý týden v Oberhofu vyrazili všichni čeští biatlonisté do sprintu na trať v první polovině startovního pole. V Ruhpoldingu bylo vše jinak.

V úvodu závodu se představil pouze Jaroslav Soukup s osmnáctkou, ostatní Češi odstartovali až v druhé polovině 107hlavého balíku biatlonistů.

Důvod?

Předpověď počasí. „Během dne bude v Ruhpoldingu mírně sněžit, a poté se ochladí. Trať by se měla postupně zrychlovat,“ vysvětloval trenér mužů Michael Málek. „Je to sice trochu risk, protože realita může být jiná. Ale kdo nic neriskuje, nic nezíská,“ říkal před závodem.

Podobnou taktiku zvolil i mnozí favorité - Martin Fourcade (60), Simon Schempp (66), Anton Šipulin (69) nebo Arnd Peiffer (81).

Podmínky sice byly proměnlivé, hlavně na střelnici, ale žádný extrém to v Ruhpoldingu rozhodně nebyl.

„Chceme, aby se Jarda opět vrátil do svého rytmu, ve kterém je schopen předvést kvalitní výkon,“ řekl ještě před závodem o Soukupovi Málek.

A kde jinde by se to mělo povést než v Ruhpoldingu, který disponuje jednou z nejklidnějších střelnic ve Světovém poháru.

Jenže už úvodní položka vzala jeho slova za své. Soukup na ní vytvořil dvě chyby, vestoje pak přidal další, což na lepší než na sedmdesáté místo nestačilo.

Nevedlo se ani Michalovi Šlesingrovi, který sice na úvodních mezičasech potvrzoval slušnou běžeckou formu, jenže pak přijel na střelnici a....

...první tři rány = tři chyby. Bylo po závodě.

Druhý muž sprintu v Oberhofu přidal ještě jednu minelu na stojce a ani on si v neděli ve stíhačce nezazávodí.

Nejlépe si z Čechů vedl devětadvacátý Michal Krčmář. Nebyla z toho tentokrát elitní desítka, na to měl pětadvacetiletý biatlonista příliš pomalý běžecký čas – až jednačtyřicátý. Přesto alespoň na střelnici předvedl solidní výkon, když chyboval jen jednou vestoje.

„Za střelbu můžu Michala pochválit, stejně tak Adama,“ povídal po závodě Málek.

Václavík sice hned při ležce dvakrát kroužil 150 metrů navíc, střelbu vestoje ale zvládl čistě, k tomu přidal 32. běžecký čas a dojel si pro dva body do Světového poháru.

Žádný si naopak nepřipíše Ondřej Moravec. Dvaatřicetiletý biatlonista měl sice z Čechů nejlepší – 23. běžecký čas, ale tři chyby na střelnici byly v tomto sprintu příliš. Z 52. místa ale bude mít alespoň šanci na reparát v nedělním stíhacím závodu.

„Nezvládli jsme to podle našich představ. Dvě, tři, čtyři trestná kola, to je na sprint moc. S tím se v nabité konkurenci moc obstát nedá,“ uzavřel nepovedený páteční sprint Málek.

Mohlo by vás zajímat