Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká naděje. Talentovaný plavec Micka překonal Svobodu

Sport

  19:49
PRAHA - Od doby Květoslava Svobody na začátku nového tisíciletí nemělo české mužské plavání takový talent. A osmnáctiletý Jan Micka jej svými výsledky, alespoň mezi juniory, už překonal. V Poznani se minulý týden stal dvojnásobným mistrem Evropy své kategorie a k tomu přidal stříbro. Stojí však nohama na zemi, v první řadě chce příští rok dokončit maturitu a věří v účast v semifinále na olympijských hrách v Riu 2016.

Plavec Jan Micka foto: Mafra - Michal Klíma

Loni se stal nejmladším českým olympionikem a splnil si svůj dětský sen. V Londýně se mu ale tolik nedařilo, tak se s trenérkou domluvili, že letošní vrchol sezony, nadcházející MS v Barceloně, vynechá. Chce si od plavání odpočinout a soustředit se na světový šampionát juniorů na konci srpna v Dubaji. "Jsem rád, že budu mít deset dní volno, je čas se na to pořádně připravit," řekl dnes novinářům Micka.

Už několik let plave s utrženým meniskem a uvolněnými vazy v koleni a po sezoně to možná bude řešit. Stejně jako studium na sportovním gymnáziu v Přípotoční v Praze, kde má příští rok maturovat. "Takže v plavání trochu zvolním, i když bych to asi neměl říkat trenérce, ještě jsme o tom spolu nemluvili," usmál se svěřenec Jaroslavy Passerové. "Ale nechci létat s hlavou v oblacích a aspoň nějaké vzdělání si udělat," měl jasno.

Až bude nyní skoro dva týdny odpočívat, odjede na chatu k rodičům na jih Čech, koupat se bude maximálně na jezu na nedaleké řece Blanici. "Budu jezdit na kole, rybařit a chodit za holkama," usmíval se Micka, milovník motorek a rockové hudby. "Rozhodně nebudu chodit plavat, maximálně si s klukama půjdeme zablbnout na rybník" upozornil.

ČTĚTE TAKÉ

S plaváním koketoval už v šesti letech kvůli bratrovi, který měl alergii a léčil se také pobytem ve vodě. A kvůli kamarádovi. Začínal ve Vodních stavbách Praha, u Passerové v USK Praha je od deváté třídy a jako profesionál je v oddílu veden poslední tři roky.

A právě posledních pár let bere svůj sport vážně. Do té doby vůbec nevěděl, kdo je Daniel Machek, jehož 34 let starý rekord na 1500 metrů loni překonal, kdo je Svoboda, který před 13 lety vybojoval na MEJ dvě zlata a bronz. "Gratuloval mi," upozornil Micka, jež za Svobodovým českým rekordem na zlaté čtyřstovce v Poznani zaostal o čtyři setiny.

Micka také koketuje s dálkovým plaváním - doma má stříbro z MS juniorů. A protože zlato z Poznaně na čtyřstovce považuje za velkou náhodu, nebude své zvyky měnit. "Mám slušnou vytrvalost, budu se toho držet. Chtěl bych to kombinovat i s dálkovým plaváním, ale záleží hodně na trenérce," uvedl.

Na olympiádě chce mezi dvacítku

Věří, že mu aktuální forma vydrží i pro další roky. "Snažím se stát nohama na zemi, pořád tvrdě trénovat, špička se posouvá. Dávám si i cíle, kam by se člověk chtěl dokopat," povídal. Nepatří ale mezi sportovce, kteří chtějí jen vyhrávat.

"Olympiáda v Riu je ještě hodně daleko, to jsou dlouhodobé plány, teď se chci soustředit na MS juniorů, tam bych mohl útočit na medaili," věřil.

"Ale v Riu bych chtěl být někde kolem 10. nebo 15. místa, nechci chodit s frňákem nahoru," řekl skromně. "A beru to s rezervou, když nejde o život, jde o ho...," dodal s úsměvem.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat