24. června 2011 1:55, aktualizováno  10:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Česká pohádka: Veselý se stal šestkou draftu NBA

Jan Veselý na draftu NBA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veselý na draftu NBA. | foto: Reuters

NEWARK/PRAHA Očekávání naplněna. Jako šestého v pořadí letošního draftu NBA si vybral Washington Wizard český talent Jana Veselého, který se stal nejvýše postaveným Čechem v historii draftu nejprestižnější basketbalové ligy světa. Jedničkou ostře sledovaného výběru basketbalových talentů se nakonec stal devatenáctiletý americký rozehrávač Kyrie Irving, po kterém sáhl Cleveland Cavaliers.

Loterii o první pozici draftu sice nakonec vyhrálo Los Angeles Clippers, vzápětí se jí ale vzdalo za dva hráče od Clevelandu. V ten okamžik se začalo spekulovat, že místo očekávané jedničky draftu Kyrie Irvingovi sáhnou Cavaliers po křídle Derricku Williamsovi. Tak se ale nakonec nestalo a přesně v 1:40 SEČ oznámil komisionář NBA David Stern, že jedničkou draftu 2011 se stává rozehráváč univerzity Duke Irving.

JAN VESELÝ PO DRAFTU

"Johnova hra se mi hodně líbí a snad k němu budu pasovat," řekl Veselý krátce poté, co byl vybrán k faktu, že bude hrát v jednom týmu s loňskou jedničkou Wallem, který praktikuje rychlou, dynamickou hru. "Věřím, že se prosadím a že se v budoucnu zúčastním soutěže ve smečování," dodal vzápětí.

"Tohle je velká chvíle mého života... NBA je úplně jiný svět. Hraje se tam rychlý, strašně rychlý basketbal a na tom musím pracovat... Popularita basketbalu u nás není moc velká, ale po dnešní noci doufám, že bude basketbal populárnější. Udělám všechno, co umím, abych tomu pomohl... Se Zídkem i s Welschem jsem o draftu a NBA mnohokrát mluvil a dostal od nich hodně rad a informací, co mám čekat a jak to tady funguje," zakončil Veselý povídání pro ESPN.

Williamse si nakonec vybrala hned poté Minnesota, v jejímž dresu se sejde s jedničkou draftu zpřed dvou let Rickym Rubiem, který do NBA zamířil až letos po dvou letech strávených v Barceloně. Jako třetí šel na řadu první Evropan - hrající ovšem americkou univerzitní ligu za Kentucky - Turek Ener Kanter. Po něm následovalo kanadské křídlo Tristan Thompson. 

Pětkou letošního draftu se stal Litevec hrající v poslední sezoně domácí soutěž v dresu Rytasu Jonas Valančiunas. Následoval jej český talent Jan Veselý, který se tak stal suverénně nejlépe postaveným Čechem na draftu. Jako svou první letošní volbu si jej vybral Washington Wizards.

Jedenadvacetiletý hráč, který strávil poslední tři roky v Partizanu Bělehrad, se potká v jednom klubu s jedničkou loňského draftu - rozehrávačem Johnem Wallem. Za Wizards mimo jiné končil před osmi lety kariéru nejlepší basketbalista historie Michael Jordan, který se poté stal spoluvlastníkem klubu.

Veselý se stal po Jiřím Zídkovi - 22. v roce 1995 a Jířím Welschovi - 16. v roce 2002 třetím českým basketbalistou draftovaným do NBA. Radost jemu ale i zbývajícím mladíkům může kazit pouze fakt, že letos hrozí zámořské soutěži s největší pravděpodobností stávka kvůli nové kolektivní smlouvě.

DRAFT NBA 2011

1. Kyrie Irving (19 let, USA) - Cleveland Cavaliers
2. Derrick Williams (20, USA) - Minnesota Timberwolves
3. Enes Kanter (19, Turecko) - Utah Jazz
4. Tristan Thompson (20, Kanada) - Cleveland Cavaliers
5. Jonas Valačiunas (19, Litva) - Toronto Raptors
6. Jan Veselý (21, ČR) - Washington Wizards

 

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.