Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká televize mobilizuje síly

Sport

  14:16
PRAHA - Více než 63 hodin přímých přenosů nabídne z lyžařského mistrovství světa Česká televize. Do Liberce vyšle mezi 18. únorem a 1. březnem doslova vše, co má k dispozici. ČT bude zajišťovat vysílání do celého světa, na němž se bude podílet 360 lidí. Její rozpočet na akci činí asi 50 milionů korun.

Kateřina Neumannová a legendární norský běžec Björn Dählie v rekreačním a sportovním areálu ve Vestci u Liberce, kde si 12. ledna prohlédli běžecké tratě mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. foto: Radek PetrášekČTK

"Ta částka se dá srovnat s produkcí televizního seriálu," řekl na dnešní tiskové konferenci generální ředitel ČT Jiří Janeček. "Nakoupili jsme spoustu nové techniky, proto mě mrzí, že se nám nepodařilo získat podporu od státu na pokrytí těchto nákladů," dodal. "Původní rozpočty byly šílené, vycházely na 150 milionů korun. Nakonec se je nám podařilo srazit na třetinu," řekl.

ČT se prý na MS chytala pět let. Před šampionátem zakoupila nový přenosový vůz a obměnila i spoustu další techniky. Jen v běžeckém areálu ve Vesci musí mít 54 kamer, navíc postaví třísetmetrovou lanovku a stometrovou kolej na dojezdu. "O moc víc techniky neměli ani Němci a Japonci na posledních šampionátech. S ničím takovým se až do konce kariéry už asi nesetkáme," uvedl režisér Charilaos Karadžos.

Do Liberce a okolí se stahuje téměř veškerá volná přenosová technika z Prahy i z regionálních studií. U přímých přenosů z fotbalové a hokejové ligy se kvůli tomu bude redukovat jejich technická náročnost. "Tam, kde je normálně 12 kamer, jich budeme muset mít třeba jen šest. Divák by to ale neměl pocítit," řekl ředitel televizní techniky Rudolf Pop.

Výsledkem by měl být velmi výživný program z MS. V původním plánu je 3750 minut přímých přenosů, každý den se bude navíc na kanálu ČT2 vysílat hodinový magazín z Liberce. Většinu přenosů odvysílá ČT2, zbytek sportovní ČT4. Všechny přenosy budou k dispozici i na internetu. Zatímco ve Vesci se očekává masové nasazení techniky, ve skokanském areálu na Ještědu řeší opačný problém. "Dostat tam všechnu techniku je problém.

Přesto tam budeme mít 23 kamer plus několik dalších na pokrytí české účasti," řekl druhý režisér Karel Jonák. Ve stísněných poměrech se našlo místo pro ČT, německou ZDF a jednu z polských televizí. "Nebudeme stavět ani lanovku, protože je na Ještědu technicky nemožná," dodal.

Lákadlem pro diváky bude legendární Andreas Goldberger, který se v roli předskokana bude spouštět z můstku i se čtyřmi kamerami na těle. "Přišli jsme na něj přes rakouskou ORF, pro něž skáče. Je to takový barter za dodatečný signál," uvedl Jonák.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se na území Československa v televizní éře konalo jen jedinkrát v roce 1970. Pro tehdejší ČST znamenalo velký posun kupředu, protože poprvé v historii vysílala barevně. Letos je v rámci ČT novinkou jen interní záznam všech záběrů ve standardu HDTV, diváci z něj ale zatím nic mít nebudou. "Smlouvy jsou podepsané na standardní rozlišení, navíc nemáme HDTV ani jak vysílat," řekl Pop.

Autor:

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...