České basketbalistky už mají jistý postup do čtvrtfinále ME

18:15aktualizováno  18:33
MOUILLERON-LE-CAPTIF (Francie) - České basketbalistky mají jistou účast ve čtvrtfinále mistrovství Evropy ve Francii. Přestože jim do konce osmifinálové skupiny chybějí ještě dva zápasy, jistotu jim daly páteční porážky Chorvatek a Britek, které už se v tabulce nemohou před český výběr dostat.

České basketbalistky foto: Reuters

Chorvatsko už je zcela mimo hru poté, co dnes prohrálo 64:77 v derby se Srbskem. To naopak zvítězilo už potřetí za sebou a znovu si zvedlo sebevědomí před nedělním zápasem s Českou republikou. Zároveň se však Srbkám zranila klíčová hráčka Ana Dabovičová. Britky prohrály 61:71 s Běloruskem. Několikrát sice dohnaly náskok soupeřek, ale nezvládly poslední čtvrtinu, kterou prohrály o 13 bodů. Zatímco Bělorusky si výhrou už zajistily postup, Velká Británie nyní musí vyhrát nad Chorvatskem a zároveň doufat, že české hráčky v neděli porazí Srbsko.

Srbky sice vstoupily do turnaje jako jeden z hlavních outsiderů, ale svými výkony si na šampionátu získávají sympatie. V pátek se prezentovaly velmi agresivní obranou a častým zdvojováním. V útoku pak zářila pivotka Jelena Milovanovičová, která dala 19 bodů. V první půli však byla lídrem rozehrávačka Dabovičová, která si pak ale poranila koleno a po utkání musela být odvezena do nemocnice na vyšetření. "Vypadá to, že by to nemuselo být nic vážného, ale chceme mít jistotu," řekla trenérka Marina Maljkovičová.

Mistrovství Evropy basketbalistek ve Francii - osmifinálová skupina F (Mouilleron-le-Captif)

Chorvatsko - Srbsko 64:77 (12:23, 33:44, 51:62)
Nejvíce bodů: Rezanová 14, Mišuraová a Lelasová po 12 - Milovanovičová 19, A. Dabovičová 12, M. Dabovičová 11, Radocajová 9.

Velká Británie - Bělorusko 61:71 (15:15, 28:34, 46:43)
Nejvíce bodů: Leedhamová 16, Butlerová 9, Handyová 8 - Snicinová 15, Lichterovičová 14, Veramejenková 12.