11. září 2019 6:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V cestě za medailí stojí Australané. Zatím neprohráli a letos porazili i Američany

Australané předčili i Francouze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australané předčili i Francouze. | foto: Reuters

šanghaj Před začátkem světového šampionátu byli experty zatracováni, když jim účast odmítla vycházející hvězda NBA, rozehrávač Philadelphie Ben Simmons. Jenže pak Australané v domácím přípravném zápase dokázali uštědřit výběru USA první porážku v oficiálním duelu po téměř třinácti letech a zařadili se mezi kandidáty na medaile. Teď jim v cestě stojí největší překvapení dosavadního průběhu čínského MS, tým České republiky.

Australané dosud procházejí světovým šampionátem bez porážky. Svěřenci zkušeného kouče Andreje Lemanise nepodávají nijak přesvědčivé výkony, ale vítězí, a hlavně se postupem času zlepšují. Prošli ze základní skupiny s nepříjemnou Kanadou, Senegalem a Litvou. 

V osmifinále si pak poradili po boji s Dominikánskou republikou a v pondělí vydřeli v koncovce výhru nad Francií. Díky tomu se vyhnuli možné čtvrtfinálové odvetě s Američany.

ONLINE REPORTÁŽ Z UTKÁNÍ ČR - AUSTRÁLIE SLEDUJTE ZDE

„Byla to pro nás velká výhra. Opravdu hodně důležitá. Ještě těsně před koncem jsme prohrávali a vypadalo to s námi zle, ale pak jsme ukázali velkou vnitřní sílu a zápas otočili,“ radoval se po vítězství s Francií 100:98 autor 30 bodů Patty Mills.

Právě na něj, jedenatřicetiletého rodáka z Canberry, si budou muset Češi dát zřejmě největší pozor. Velezkušený rozehrávač a skvělý střelec z dlouhé vzdálenosti působí od roku 2012 v San Antoniu, s nímž získal i jeden titul. Příjemné to s ním nebudou mít Češi ani v útoku, je to totiž klasický rychlonohý urputný obranář.

Australané předčili i Francouze.
Australané jsou po USA druhý největší favorit MS.

„Zatím jsme neprohráli, ale to neznamená, že se to nemůže jednoduše stát. Češi tady dokázali už porazit několik silných týmů a velmi dobře hráli i proti Američanům a Řekům. Musíme si dát velký pozor na jejich týmovou hru a dobré střelce z dálky,“ oceňuje české kvality další hráč z NBA na soupisce Austrálie, křídelník Joe Ingles.

Ten nyní patří v kádru silného Utahu mezi největší opory a loni dlouho vedl tabulku úspěšnosti střelby za tři body v celé NBA, cestu do nejlepší ligy světa měl však hodně zamotanou. Po solidní kariéře v Evropě si ho v létě 2014 vytáhli do přípravného kempu Los Angeles Clippers, kouči Docu Riversovi se však nehodil do koncepce a krátce před prvním zápasem základní části ho vyškrtli ze soupisky, zrovna když za ním z Austrálie cestovala těhotná manželka. Ingles manželku vyzvedl na letišti se slovy: „Zlato, jsem bez práce,“ a začal shánět angažmá v Evropě, když se zničehonic ozval Utah, který se mu stal druhým domovem.

Ingles s Millsem však nejsou zdaleka jedinými hráči, na které si čeští „lvi“ musí dávat pozor. Na perimetru bude zřejmě Satoranského a Bohačíka nahánět defenzivní specialista Matthew Dellavedova, pod košem budí hrůzu silové duo Andrew Bogut – Aron Baynes.

Češi však na turnaji už několikrát ukázali, že se nikoho nebojí. A dnes odpoledne to budou chtít předvést znovu.

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?