Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České ragby zaostává za elitou jako Čína v hokeji

Sport

  15:53
PRAHA - Světový šampionát v ragby se nachází těsně pod vrcholem. Zbývá odehrát pouze nedělní finále mezi Novým Zélandem a Francií. "Jednoznačným favoritem jsou All Blacks, jak se přezdívá Zélandu," řekl pro LN kouč české ragbyové reprezentace Martin Kafka.

Jak hodnotíte dosavadní průběh šampionátu?
Zatím na turnaji září reprezentace z jižní polokoule - předvádí rychlé ragby a otevřenou hru. Z evropské strany to nevyšlo silné Anglii, která ovšem zaslouženě vypadla ve čtvrtfinále. Rozdíly týmů se oproti minulosti vytrácejí. Rozhodně dochází k vyrovnávání úrovně jednotlivých reprezentací.

Kdo vás nejvíce překvapil?
Wales, kde hrají mladí kluci a předvádí krásné ragby. Mají před sebou velkou budoucnost. Trénuje je také bývalý novozélandský kouč, což je samo o sobě známkou kvality.

Co říkáte na finalisty Nový Zéland a Francii?
Nový Zéland potvrdil roli největšího favorita. Dalším byla Austrálie, která ale skončila třetí. Jejich vzájemné semifinále považuji za předčasné finále. Postup Francie rozhodně neodpovídá kvalitě jejích vystoupení. Uspět s Novým Zélandem může jen tehdy, pokud bude nadále zdržovat a lidově řečeno uspávat soupeře.

Piri Weepu z Nového Zélandu
Ragbista Jonny Wilkinson

Nejlíbivější ragby předvádí tedy Nový Zéland. Čím tolik vyčnívá nad ostatními?
Hrají ve vysokém tempu. Lehkostí, s jakou se dokáže prosadit nebo dostat do přečíslení. Výborně také pracuje s prostorem a hřiště si nezužuje. Hráči totiž často hru přenášejí do křídelních prostorů. Základem jejich taktiky je také individuální práce s míčem.

Můžete k něčemu přirovnat propast mezi českou ragbyovou reprezentací a účastníky MS?
Ragby je dost specifické. Lepší prostě vyhrává. Není to jako fotbal, kdy se trpaslík může soustředit na obranu a po jediném úspěšném úniku utkání vyhraje. Nepřichází v úvahu, že bychom na šampionátu mohli překvapit. Rozdíl je přibližně jako mezi českou hokejovou reprezentací a Čínou.

Světový šampionát je v Česku vysílán podruhé. Roste zájem o ragby?
Do klubů se hlásí stále víc hráčů, o ragby mají zájem. Všichni vyzdvihují rychlost, fyzičnost, inteligenci sportu a zároveň se jim líbí, že se hraje v rámci fair play.

VÍCE O MS V RAGBY:

Teď trochu do historie. První MS bylo až v roce 1987. Proč tak pozdě? Má to nějaký důvod?
Ragby bylo až do roku 1995 amatérský sport. Samotná Mezinárodní federace IRB funguje přibližně dvacet let. Dříve se hrály spíš turnaje, které ale mají obrovskou tradici. Třeba Šest národů (Six Nations) se hraje od sedmdesátých letech 19. století, kdy proti sobě nastoupila Anglie, Skotsko a další účastníci postupně přibývali. Až poté, co se IRB zprofesionalizovala, ze začalo konat i mistrovství světa.

Jak byste porovnal ragby v  roce 1987 a nyní?
Tehdy se střetávaly amatérské týmy a nyní je ragby plně profesionální sport. To je největší rozdíl. Ragby udělalo obrovský pokrok ve všech aspektech hry. Ragbisté teď jsou úplně jiní sportovci než v minulosti. Jsou mnohem atletičtější. Je také zajímavé, že se dříve čistý čas pohyboval v rozmezí mezi 15 až 20 minutami, kdežto dnes se hraje kolem tři čtvrtě hodiny. Je také běžné, že jedna sekvence se hraje dvě minuty bez zastavení.

Mohlo by vás zajímat