Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Česká paráda na tokijské střelnici. Lipták má olympijské zlato, Kostelecký stříbro

Stříbrný medailista David Kostelecký, vlevo a zlatý medailista Jiří Lipták, drží svého trenéra Petra Hrdličku, který byl zlatým medailistou na olympijských hrách v Barceloně 1992. (29. července 2021) foto: AP

Aktualizováno
Fantastickým českým úspěchem skončila olympijská střelba na trap. Brokaři Jiří Lipták a David Kostelecký ve finále v Tokiu postupně vyřadili všechny soupeře a o zlato bojovali jen mezi sebou. Superfinále skončilo nerozhodně, rozhodoval rozstřel, kde Kostelecký v sedmé sérii chyboval. Zlato tak bere Lipták, jeho krajanovi připadne stříbro.
  9:26aktualizováno  10:00

Před rozstřelem se přátelsky objali a s úsměvem se pustili do rozhodujících bojů. Věděli, že obě nejcennější medaile skončí v českých rukách.

Finále, které od začátku poznamenal silný vítr, vrcholilo českým soubojem, který byl dlouho bezchybný. První střílel Lipták a proměňoval všechny terče v oranžový obláček. Kostelecký šestkrát dorovnal, ale posedmé to už nedokázal. Nezbylo než poblahopřát svému kamarádovi.

Mistr Evropy z roku 2019 a úřadující vicemistr kontinentu Lipták tak dosáhl na největší úspěch své kariéry. Kostelecký už má zlatou medaili z Pekingu 2008, nyní k ní přidal stříbro.

Finále začalo ve složitých povětrnostních podmínkách, foukalo zleva a střelci často chybovali. Lipták medailové představení zahajoval a hned první ranou minul. Také Kostelecký brzy chyboval, ale zaváhání ve třetí sérii ho nemuselo mrzet. Ztráceli i další soupeři.

V polovině z finálových padesáti ran už Kostelecký vedl, Liptákovi patřilo čtvrté místo. Jak finále gradovalo, ubývalo chyb. Každé zaváhání se už trestalo, chybující finalisté z původně šestičlenné sestavy pomalu odpadávali. Eliminací postupně propadli všichni konkurenti a soutěž dospěla k českému finále.

Lipták vyhrál i kvalifikaci, Kostelecký byl čtvrtý

Úřadující vicemistr Evropy Lipták v kvalifikaci zasáhl jako jediný 124 ze 125 terčů a dvoudenní boje vyhrál, majitel zlata z her v Pekingu 2008 Kostelecký udělal o jednu chybu více a vybojoval si už čtvrté olympijské finále.

David Kostelecký (vlevo) a Jiří Lipták na olympiádě v Tokiu 2020. Kostelecký...
Stříbrný medailista David Kostelecký, vlevo a zlatý medailista Jiří Lipták,...

Před triumfem v Pekingu před 13 lety byl šestý v Sydney 2000 a čtvrtý na posledních hrách v Riu de Janeiro. Lipták naopak prožíval premiéru v bojích o medaile, v Londýně skončil osmnáctý.

Naposledy se dva Češi ve finále trapu představili v roce 1992, tehdy v Barceloně stříleli o medaile pozdější vítěz Petr Hrdlička a Pavel Kubec.

Lipták v kvalifikaci navázal na povedenou středeční část, v níž zaváhal jen na 47. ráně. Od té doby byl bezchybný a zasáhl všech zbývajících 78 terčů. Poté, co jeho konkurenti v čele s Kuvajťanem Abdulrahmanem Faihanem chybovali, usadil se rodák z Brna bezpečně v čele a vypjaté momenty ustál i v samotném závěru kvalifikace, kterou končil jako jeden z posledních.

Kostelecký sice udělal ve středečních třech sekcích dvě chyby, ale stejně jako Lipták byl druhý den neomylný a kvalifikaci zakončil sérií 64 zásahů.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...