6. listopadu 2011 10:49, aktualizováno  20:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

České tenistky ovládly Fed Cup po 23 letech

Český fedcupový tým. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český fedcupový tým. | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA České tenistky se radují poprvé od roku 1988 z triumfu ve Fed Cupu. Vítězný bod dramatického finále v Moskvě získaly Květa Peschkeová s Lucií Hradeckou, které v rozhodující čtyřhře zdolaly Marii Kirilenkovou s Jelenou Vesninovou 6:4, 6:2. Dva body ale získala Petra Kvitová. Šafářová zase dvě utkání prohrála. České hráčky ve finále porazily Rusko 3:2.

Hrdinkou fedcupové jízdy týmu kapitána Petra Pály se stala světová dvojka Petra Kvitová, vítězka šesti svých dvouher v letošním ročníku. Ve finále proti Rusku nejdříve zdolala Kirilenkovou a dnes vydřela výhru nad Světlanou Kuzněcovovou.

OHLASY:

O triumf českých tenistek se zasloužilo nejen finálové kvarteto Kvitová, Lucie Šafářová, Hradecká a Peschkeová, ale také Barbora Záhlavová-Strýcová s Ivetou Benešovou, které vyhrály rozhodující čtyřhru v semifinále v Belgii.

Zápas dospěl k rozhodující čtyřhře po dvou výhrách Kvitové, na kterou nenavázala Šafářová. Ta nezískala set proti Kuzněcovové ani proti Anastasii Pavljučenkovové.

"Hrály jsme skvěle, výborně a jsme strašně šťastné, že máme ten pohár. Jako tým jsme byly famózní a děkujeme fanouškům," řekla Peschkeová v televizi.

"Je to neuvěřitelné, skoro nemůžu mluvit," přidala se Hradecká a zakřičela s přitakáním ostatních hráček: "Stejně jsme říkaly, že tu mísu dovezeme domů!" Zápas dospěl k rozhodující čtyřhře po dvou výhrách Kvitové, na kterou nenavázala Šafářová. Ta nezískala set proti Kuzněcovové ani proti Anastasii Pavljučenkovové.

Hradecká a Vesninová dominovaly

Ve čtyřhře táhla český pár Hradecká odvážnými údery, zatímco zkušenější Peschkeové se oproti zvyklostem zpočátku nedařilo na síti. První o podání přišla za stavu 2:2 Hradecká a brejkboly v šesté hře Češky ještě promarnily. Na druhé straně byla nebezpečnější Vesninová, hrající často agresivně po lajnách.

Nadšeně bojující Hradecká strhla Peschkeovou, díky čemuž nastal obrat. Čtyři hry v řadě a kiks Vesnivové při třetím setbolu posunuly první set Češkám.

V druhé sadě pokračovaly Češky v jistém výkonu, dobře podávaly a doplňovaly se na síti. Ve čtvrté hře vzaly podání Vesninové a brejk Hradecká i jedním ze svých es potvrdila zvýšením na 4:1.

O dvě hry později se Kirilenková pokusila zastrašit Hradeckou, na kterou napálila return a míč se o českou hráčku otřel. Rozjeté české duo se ale nenechalo rozhodit a nekompromisními voleji dokráčelo pro triumf.

Květa Peschkeová a Lucie Hradecká.

Peschkeová a Hradecká navíc nevyužily tři mečboly.

Poslední game se hrál při podání Vesninové. Peschkeová i Hradecká postupně nevyužily tři mečboly, ale při čtvrtém dala Hradecká nechytatelnou ránu.

Všechny hráčky i členové realizačního týmu si na oslavu triumfu zatancovali na kurtu kolečko.

České tenistky dopadly ve finále týmové soutěže lépe než tenisté. Tomáš Berdych a spol. hráli o titul v Davisově poháru předloni a ve Španělsku na "salátovou mísu" nedosáhli.

O. Dvořák Gratulace!!! 20:23 6.11.2011