Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč se Češkám na trávě daří? Jsou zvyklé na rychlé povrchy, tvrdí experti

Davis Cup

  14:24
PRAHA - České tenistky předvádějí ve Wimbledonu úchvatnou jízdu. Tereza Smitková, Barbora Záhlavová-Strýcová, Lucie Šafářová a Petra Kvitová se dostaly do osmifinále. Poslední dvě jmenované si to ve čtvrtek rozdají o finále. Kde se vzal takový úspěch? Češky jsou na rychlé povrchy zvyklé, díky tomu válí, shodli se tenisoví experti.

Petra Kvitová se raduje z postupu do čtvrtfinále Wimbledonu. foto: Reuters

Sportovní redakce položila třem tenisovým odborníkům následující otázky

1. Proč se českým tenistkám na trávě tak daří?

2. Kdo postoupí do finále Wimbledonu? Šafářová, nebo Kvitová?

Petr Pála, kapitán fedcupového týmu

Petra Kvitová a Petr Pála.

Petra Kvitová a Petr Pála.

1. Hlavně dřív bylo hodně časté, že v halách byly rychlé povrchy. Teď se snažíme je trochu zpomalovat. I tak ale naši hráči i hráčky uměly vždy hrát na všech površích, právě díky tomu, že se v posledních desítkách let hraje přes zimu v hale. Takže mě to zas tak nepřekvapuje. Záleží samozřejmě i na tom, jak vhodnou hru má tenista na trávu, ale hlavně se na ní musí naučit dobře hýbat, protože ten pohyb je jiný než na ostatních površích. Kdo umí hrát na rychlém povrchu, tak má ten přechod na trávu snazší.

2. Tipovat vůbec nebudu, to po mě nechtějte. Nechám se překvapit.

Vladislav Šavrda, někdejší daviscupový kapitán a šéf I. ČLTK Praha

1. Překvapovalo mě, když se tvrdilo, že Lucka Šafářová nemá ráda trávu. Říkal jsem si: Proč by neměla hrát dobře na trávě, když je levačka a má tvrdé údery? Umí tenis velmi dobře, má potenciál na elitní desítku. Teď to potvrdila, že umí na trávě. A třeba Bára Strýcová je obecně strašně šikovná hráčka. Má výbornou techniku, cit pro situaci. Konečně prodala taktické schopnosti, co v sobě má. Myslím, že hodně důležité bylo, když porazila v prvním kole Rusku Vesninovou, která hraje na trávě dobře. To byl start. Pak porazila Li Na i Wozniackou, i když ani jedna nemají letos takovou formu. Ale Bára hrála výborně. Byla pozitivně naladěná, to rozhodlo o jejím úspěchu. A Smitková? Tím, že dobře servíruje, tak si k trávě získala pozitivní přístup. Ze začátku to byla pro ni novinka, vztah si k trávě získala s přibývajícími zápasy. Tím, že hraje agresivně a dobře servíruje, tak jí ten povrch vyhovuje.

2. Tipnul bych si Petru Kvitovou. Myslím, že budou rozhodovat zkušenosti. Lucka hraje semifinále poprvé, už to je pro ni fantastický úspěch. Ale má s Petrou bilanci 0:5, to může rozhodovat. Myslím, že Petra může Wimbledon znovu vyhrát.

ČTĚTE TAKÉ

Jan Kukal, někdejší daviscupový kapitán

1. Tím, že je u nás sezona venku poměrně krátká, tak se hraje hodně měsíců v hale - a v halách jsou rychlé povrchy. Rychlý koberec nebo palubovka je nejlepší způsob tréninku na trávě. Tráva se navíc v posledních letech výrazně zpomalila, takže se tam dá hrát odzadu, což zejména ženy preferují. Příprava na trávu je velmi krátká, takže se projeví hlavně talent. Favorité to mají těžké. Když si vezmeme úspěchy Samprase nebo Federera, tak to jsou nejtalentovanější hráči všech dob. A naši hráči talent mají. Česká škola je velice dobrá.

2. Nechci to moc tipovat. Šafářová má životní formu, ale Kvitovou nikdy neporazila. Ale vždycky něco musí být poprvé. Klíčovou roli bude hrát to, že budou hrát zřejmě na centru - a já si nepamatuju, že by tam Šafářová někdy byla. Strýcové to trvalo set, než tam zdomácněla. Měla pověst z posvátného místa. V určité fázi tam hrajete proti dvěma: proti soupeři a sami sobě. Lidé tam tleskají úplně všemu. Člověk si na centr zvykne, ale je těžké si zvyknout na začátek a na ten konec.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat