Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České ženské lyžování leží v troskách, Rajdlová končí kariéru

Sport

  10:49
PRAHA - České lyžování postihla další rána. Poté co funkcionáři svazu nebyli ochotni ustoupit od trapné soudní pře s Lukášem Bauerem, budou muset řešit další zásadní otázku.

Kamila Rajdlová. foto: ČTK

Jak udržet při životě ženské běžecké lyžování? Po odchodu Kateřiny Neumannové do sportovního důchodu totiž včera oznámila loučení s běžkami i Kamila Rajdlová.

Poslední z žijících českých lyžařek schopných důstojně soupeřit se světovou elitou.

Důvod? Logický. Kamila Rajdlová čeká dalšího potomka.

"Tahle informace samozřejmě znamená konec mé kariéry," prozradila včera.

"Pár týdnů jsem to už tušila, ale že jsem těhotná, se potvrdilo až v posledních dnech," povídala nástupkyně Neumannové.

Trenér české ženské reprezentace Jiří Šimůnek přijal oznámení Rajdlová statečně. Byť mu je jasné, že nastává skutečný a neodvratný soumrak ženského běžeckého lyžování v Česku.

"Co mám říct, zůstaly mi v reprezentaci už poslední dvě lyžařky," lomil zoufale rukama.

Dvě Evy. Janečková a Nývltová. "Eva Nývltová je navíc nemocná, takže jen doufám, že se urychleně dá do pořádku a ve čtvrtek bude moci odletět do Skandinávie na závěrečné soustředění před začátkem Světového poháru."

Rajdlová, jinak též partnerka reprezentačního trenéra českých skokanů na lyžích Davida Jiroutka, vysvětlovala, že podobný comeback jako Neumannová, která pět měsíců po porodu dcery Lucie vyhrála závod Světového poháru, neplánuje. "Není mi 25, ale přes 32 let," řekla jasně. "Říká se sice nikdy neříkej nikdy, ale doopravdy nevím, co by se muselo stát, abych se k závodnímu lyžování ještě někdy vrátila. Už teď ale vím, že mi parta kolem lyžování bude hrozně moc chybět. Jsem jen pár dnů doma a už mi trochu hrabe... Snad si ale na jiný styl života zvyknu."

S nadhledem odchod Rajdlové ze scény vrcholového sportu vzal i její trenér Václav Korunka, bývalý vynikající lyžař, finišman slavné bronzové štafety ze světového šampionátu v Lahti v roce 1989.

"Nedávno jsem na ni čekal ve Vesci, ale trochu se s příjezdem na trénink netradičně zpozdila," připomínal klíčové okamžiky. "Pak přijela s Davidem a táta jejich Michaely mi to vyklopil," povídal.

Kde brát a nekrást?
Jiří Šimůnek bere realitu statečně. "Já si doopravdy myslím, že navzdory současné poněkud svízelné situaci by holky na mistrovství světa v Oslu měly jet štafetu. Což znamená sehnat k Nývltové a Janečkové ještě dvě holky..." Ale kde brát a nekrást...?

"No, Katka Smutná závodí za Rakousko, má tamější státní občanství a s tím už nehneme," vykládá Šimůnek realisticky. "Po mateřské by se snad měla vrátit Erbenová a v béčku bych nezatracoval třeba Moravcovou..."

A kde Šimůnek vidí příčinu současné tristní situace v českém ženském běžeckém lyžování? "On to není problém čistě český," oponuje. "Teď ale prožívám spíše skeptické chvíle, protože druhé Neumannové a Rajdlové se moc často nerodí..."