Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko hostí ozbrojené biatlonisty. Jejich malorážka může i zabít

Sport

  21:05
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Každý biatlonisa v Novém Městě na Moravě si s sebou přivezl zbraň. Na jednom místě se tak sejde 377 sportovních malořážek a stovky nábojů. A přestože dokáže i zabít, nebezpečí je navzdory počtu zbraní minimální.

Česká biatlonistka Veronika Vítková foto: ČTK

Bezpečnostní pravidla jsou totiž mimořádně přísná. To základní zní: Nikdy (kromě střelnice) nemít zásobník v komoře zbraně! Biatlonisté se ho učí od dětských kategorií, kdy střílejí ze vzduchovky. Výměnu za malorážku v dorostenecké kategorii doprovází zkoušky na zbrojní průkaz. Věková hranice pro jeho získání pro sportovní účely je v České republice stanovena na 15 let.

Zbraně se nosí v polstrovaných futrálech nebo speciálních kufrech. Malorážka o hmotnosti 3,5 kilogramu, jejíž hodnota se pohybuje kolem 70 000 korun, má pro závodníky nevyčíslitelnou hodnotu. Každá je originál, pažba se vyrábí na míru. Zatímco při závodech na evropském kontinentu biatlonisté standardně pečují o zbraně sami, zákony třeba asijských zemí nařizují centrální uskladnění.

Zapomenout se nevyplácí. Reprezentační trenér Ondřej Rybář zažil mimořádnou situaci v Turecku. "Ukrajinci zapomněli na střelnici rezervní zbraň, tak jsme ji s komisaři Mezinárodní biatlonové unie odnesli a schovali jinam," vzpomíná. V centrálním skladu však chybějící zbraň způsobila chaos. "Turci uzavřeli celou vesnici a začalo důkladné hledání." Znalci situace Rybář a členové IBU byli mezitím v poklidu na večeři...

Na startu ani v cíli nesmí být zbraň nabitá

Další střelecký "zákon" dodává: zbraně a střelivo jsou vždycky uskladněné odděleně. Český reprezentační tým jich má na šampionát připraveno 1 200, tréninkové i závodní. Rozdíl mezi nimi je v přesnosti. "Náboje se pečlivě testují na každou flintu při nástřelu v minus dvaceti stupních," říká mistr světa z Hochfilzenu 2005 Roman Dostál. V rámci tréninku by "suchá střelba" - trénink střelby naslepo bez nábojů - měla probíhat v předem určených místnostech. Němka Andrea Henkelová udělala na mistrovství světa v Pchjongčchangu 2009 výjimku.

A při "sušení" prostřelila dvě sádrokartonové zdi v tribuně organizátorů. Omylem zapomenutým nábojem ve zbrani. "Za jednou z těch zdí vedla chodba, kde byl normálně poměrně velký provoz. Štěstí, že se nikomu nic nestalo," vzpomíná mluvčí českého týmu Tomáš Hermann. Závodní regule mluví zcela jasně: Každý biatlonista absolvuje před startem kontrolu. Na startu ani v cíli nesmí být zbraň nabitá. Závodník smí sundat pušku ze zad teprve, když stojí na podložce u svého střeleckého stavu. Podložku nesmí opustit jinak než s puškou na zádech.

Lapsusy vyloučit nelze. Henkelové krajan Florian Graf "zazářil" nedávno ve Světovém poháru v Oberhofu. Před střelbou vestoje si chtěl vyčistit hlaveň - obrátil malorážku proti sobě, a dokonce do ní foukl!  "Jenže lidský faktor, to je věc, se kterou nelze nic dělat," uznává Rybář. Přitom, ač to tak možná nepůsobí, tichá biatlonová malorážka je nebezpečná. Patří sice mezi zbraně s poměrně malou nebezpečností (do 1,6 km) a malou ranivostí, ale... "Za jistých okolností by mohla zabít."

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat