Čeští hokejisté porazili Rusy 6:5. Divoký zápas rozhodl v prodloužení Šulák

Český tým se raduje z prvního gólu. (12. února 2022) foto: AP

Tvrdé střety, dějové zvraty, šarvátky a spoustu gólů - krásných i náhodných - nabídlo třaskavé utkání odvěkých rivalů na olympiádě v Číně. Češi ve svém posledním vystoupení ve skupině vedli nad Rusy 4:2, prohrávali s nimi 4:5 a přemohli je díky čtvrté přesilovkové trefě v prodloužení 6:5.
  16:38aktualizováno  17:03

Tým se v sobotu přirozeně soustředil především na partii s úhlavním rivalem a obhájcem zlata z Pchjongčchangu, který na hry přivezl výkvět KHL.

Zároveň mu však šlo o co nejvýhodnější nasazení do předkola play off, k němuž nastoupí v úterý. Ve skupině končí se čtyřmi body na třetím místě. Soupeře jim určí až závěrečná nedělní utkání v čínské metropoli.

Po pátečním přistání v Pekingu naskočil do sestavy centr Špaček. Vypadl z ní veterán Frolík. Do druhé lajny k dávnému slávistickému kumpánovi povýšil Sobotka.

„Věděl jsem, že mě nečeká nic jednoduchého. Snažil jsem se hrát jednoduše. Nevymýšlet a nebrat si toho na sebe moc. Necítil jsem se úplně dobře, protože posledních deset dvanáct dnů bylo těžkých,“ přiznal po utkání Špaček.

Rusové se dosud v Pekingu holedbali pevnou obranou. Dvoumetrový gigant Fedotov z CSKA Moskva nepustil Švýcarům ani Dánům jediný gól.

Na úzkém kluzišti na Národním stadionu v Pekingu se rozpoutala další letecká bitva. Svižná, tvrdá.

Zprvu tkvěl rozdíl právě v brankařích. Bleskový výpad po levé straně zakončil Tkačov střelou z úhlu, která Hrubcovi proletěla škvírkou pod paží k tyči.

Fedotov se naopak zaskvěl zázračným zákrokem lapačkou, který způsobil zmatek v hale po pěkné kombinaci Sedlák, Hyka, Krejčí.

Rozhodčí v první chvíli ukázal do branky. Halou zněla gólová skladba české reprezentace. Jenže kotouč třímal ruský čahoun. Ten po chvíli zastavil i Červenku.

Srovnání přinesla Kundrátkova výstavní pumelice při vyloučení Jelesina, k níž přispěla Červenkova nahrávka a Kovářova vzorová clona před Fedotovem.

I díky ní reprezentace využila první přesilovku na turnaji.

Jak říkal už před zápasem tahoun Krejčí, mače s Rusy bývají mnohdy vyhrocené, což se potvrdilo v několika šavlovačkách před Fedotovem.

Tým Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. USA 3 3 0 0 0 15:4 9
2. Kanada 3 2 0 0 1 12:5 6
3. Německo 3 1 0 0 2 6:10 3
4. Čína 3 0 0 0 3 2:16 0
První postupují přímo do čtvrtfinále play off.
Druzí jdou do tabulky druhých týmů.
Třetí a čtvrtí postupují do kvalifikace o play off.
Při rovnosti bodů rozhoduje na konci základní části vzájemná bilance.
4. Lotyšsko 3 0 0 0 3 5:11 0
Z druhých týmů pouze ten nejlepší postupuje do čtvrtfinále, ostatní jdou do kvalifikace o play off.
Výkonnostně horší skupina, do čtvrtfinále postupují tři nejlepší celky

Mantinely duněly, sklo nad mantinely se vlnilo. Sokové se častovali nadávkami. Nabroušený byl Krejčí.

Kundrátek u hrazení povalil Voronkova, který se následně osekával s Klokem. Karnauchov se Stránským rozrazil špatně dovřená vrátka vedle střídačky.

Okolo poloviny utkání vrcholila ruská aktivita, kterou umocnila vyloučení Smejkala a Sobotky během jedné minuty.

V oslabení tří proti pěti ještě Češi odolali, Sobotkovo hákování ovšem potrestal dokonalým torpédem nad Hrubcovo rameno Něstěrov.

Utkání zásadně ovlivnil drsný hit výbojného forvarda Voronkova v čase 37:34, jímž zasáhl do hlavy Sedláka. Rozhodčí za něj po přezkoumání u videa udělili trest na pět minut a do konce.

O vítězství nad Ruskem nakonec rozhodl gól Libora Šuláka. (12. února 2022)

Krejčí a Špaček se za jeho hrubost odvděčili dvěma pohotovými zásahy, které znamenaly otočku ve skóre z 1:2 na 3:2 během 35 vteřin.

„Věřím, že jdeme postupně nahoru. Přesilovky? Zaprvé každý viděl, že jsme to trochu vyměnili na hrotu. Tomáš Kundrátek má výbornou ránu. Pracujeme na tom pořád, dennodenně. Na zimáku, na hotelu, v kabině, na ledě. Takže jsme rádi, že se strávený čas před televizí konečně projevil,“ potěšilo Krejčího.

Po Klokově přesném švihu se mohlo zdát, že je triumf na dosah. Jenže Rusové se s ním nesmířili. Z dorážky snížil Semjonov. Kličkou do forhendu dotáhl na 4:4 Gricjuk. Napětí se stupňovalo.

Následovaly slabší chvilky brankářů. Hrubcovi propadlo Čibisovovo nahození po objetí branky. Fedotov předvedl vyloženou hrubku, když si pravou bruslí srazil za čáru Hykovo nahození z rohu.

Skoro na stejném místě v prodloužení sekl Hyku zadák Nikišin a Češi mohli rozhodnout v přesilovce čtyř proti třem.

Rusové v drtivém presu odolávali, než Krejčí přistrčil kotouč Šulákovi, jenž ho v čase 64:29 z mezikruží poslal pod Fedotovovu lapačku.

„Je to krásný pocit,“ liboval si Šulák.

Mužstvo vítězství oslavilo ve shluku u střídačky a nadšeně kynulo desítkám krajanů na tribunách.

„Klíčové bylo, že jsme využili přesilové hry,“ řekl kouč Filip Pešán. „Obránci skvěle kombinovali, vyváželi kotouč a byli nebezpeční i na útočné modré čáře. Zápas se mi hrozně moc líbil. Kdybych si mohl vybrat vítězství 1:0 v prodloužení, nebo 6:5, vyberu si druhý výsledek, protože hokej se hraje pro fanoušky.“

ZOH 2022
12. 2. 2022 14:10
zápas skončil v prodloužení

Rozhodčí: Mikko Kaukokari, Mikael Nord - Ludvig Lundgren, Lauri Nikulainen. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:4. V oslabení: 0:0. Zásahy brankářů: 35:24. Počet diváků: 921