Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český horolezec Ondra se zapsal do historie. Přelezl Dawn Wall v rekordním čase

Sport

  10:45
SAN FRANCISCO - Český sportovní lezec Adam Ondra přelezl jako třetí člověk na světě patrně nejtěžší vícedélkovou cestu světa Dawn Wall v masivu El Capitan v Yosemitském národním parku v USA. V téměř kilometrové stěně strávil se spolulezcem a jističem Pavlem Blažkem za rekordních osm dní.

Svým výkonem překonal o jedenáct dní výkon Američanů Tommyho Caldwella a Kevina Jorgesona z ledna loňského roku.

Ondra v Kalifornii korunoval úspěšnou sezonu, v níž před dvěma měsíci obhájil titul mistra světa v lezení na obtížnost a stal se vicemistrem světa v boulderingu.

„Je to jak na Vánoce. Dolezli jsme nahoře k prvnímu stromu, začalo sněžit a teprve tehdy bylo jasné, že se mi splnil sen. Perfektní načasování,“ uvedl Ondra v tiskové zprávě.

Adam Ondra přelezl jako třetí člověk na světě patrně nejtěžší vícedélkovou...
Český sportovní lezec Adam Ondra přelezl jako třetí člověk na světě patrně...

Ve stěně pracoval několik týdnů na tom, aby nacvičil nejtěžší úseky.

K finálovému pokusu se vydal v pondělí 14. listopadu ve 2:46 ráno místního času, na vrchol se dostal v pondělí 21. listopadu v 15:30. Přelez zvládl bez přerušení pouze s nutným nocováním ve stěně v závěsných stanech.

„To jsem lezl hrozně špatně. Byl jsem nervózní, pod tlakem. Potřeboval jsem sedm pokusů na překonání místa, které jsem nikdy předtím nepovažoval za problematické,“ uvedl nejlepší lezec světa.

V dalším průběhu už žádný větší problém neměl, byť cesta Dawn Wall je považována za nejtěžší vícedélkovou linii světa.Za první dva dny Ondra překonal 13 délek z celkových 32, z nichž většinu kvůli teplému počasí absolvoval v nočních hodinách.

Pak se ale pokazilo počasí a třiadvacetiletý český lezec se potýkal se zimou a občasným sněžením či deštěm. Největším problémem se ukázala čtrnáctá délka, o jejíž zdolání se Ondra během čtvrtého dne neúspěšně několikrát pokoušel a postup následně ukončil.

Pro výstup do kolmé a hladké stěny si Ondra se svým jističem museli vzít zásoby jídla a vody na řadu dní a zhruba v polovině měli dokonce i visutý základní tábor. Jakákoliv jistící chyba by se pro lezce stala osudnou.

Adam Ondra přelezl jako třetí člověk na světě patrně nejtěžší vícedélkovou...

Adam Ondra přelezl jako třetí člověk na světě patrně nejtěžší vícedélkovou cestu světa Dawn Wall v masivu El Capitan.

Ondra je první v uznávaném světovém žebříčku podle lezeckého serveru www.8a.nu, do něhož se počítají výkony na skalách i stěnách za posledních dvanáct měsíců.

Ve sbírce má dva tituly mistra světa v lezení na obtížnost (2014 a 2016) a titul světového šampiona v boulderingu (2014). K tomu má další tři medaile z MS a dvakrát ovládl i celkové pořadí Světového poháru v obtížnosti a jednou v boulderingu.

Sportovní lezení bylo nově zařazeno do programu olympijských her pro rok 2020 v Tokiu.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat