27. listopadu 2017 16:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Český olympionik byl v ohrožení života. Silně podchlazeného ho zachránil vrtulník

Život zachránil běžci na lyžích záchranářský vrtulník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Život zachránil běžci na lyžích záchranářský vrtulník. | foto: Shutterstock

turnov V ohrožení života byl pohřešovaný jednasedmdesátiletý olympionik, po kterém pátrala policie v závěru minulého týdne u Turnova v Českém ráji. Nalézt se ho podařilo díky posádce vrtulníku. Muž byl silně podchlazený a neschopný chůze.

O pátrací akci dnes ČTK informovala mluvčí policie Ivana Baláková.

Muže se po několikahodinovém pátrání podařilo objevit v pátek před půlnocí poblíž Raisovy vyhlídky. 

Vyčerpaného seniora pak podle ní snášeli hasiči na nosítkách za tmy několik set metrů k nejbližší příjezdové komunikaci, kde si ho převzal do péče přivolaný lékař záchranné služby. 

„Nyní je hospitalizován v nemocničním zařízení, naštěstí ve stabilizovaném stavu. Jak se stalo, že se muž ztratil, zatím nevíme, protože jsme ho vzhledem k zdravotnímu stavu ještě nemohli vyslechnout,“ uvedla mluvčí. 

Podle Balákové jde o někdejšího reprezentanta v běhu na lyžích, který startoval i na zimních olympijských hrách v Grenoblu v roce 1968.

Pátrací akci policie vyhlásila v pátek večer. O pomoc je požádala manželka olympionika. Muž si v poledne vyšel sám do lesa na procházku, ze které se ale nevrátil. 

„Na pěší výlety vyráží téměř každý den, ovšem vždy maximálně na dvě hodiny. Když se nevrátil v obvyklou dobu, měla jeho žena správná tušení, že se mu něco stalo,“ řekla mluvčí policie.

Do pátrací akce se kromě policistů zapojilo také zhruba 40 dobrovolných hasičů a šest psů vycvičených na vyhledávání lidí. Hodiny neúspěšně hledali seniora v členitém lesním terénu v okolí hradu Kozlov v Modřešicích. 

„Úspěšní byli až policisté letecké služby, kteří pohřešovaného zaregistrovali v terénu poblíž Raisovy vyhlídky z policejního vrtulníku kolem 23:30,“ dodala Baláková. V té době se venkovní teplota pohybovala kolem nuly a pršelo.

ČTK