28. září 2010 22:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Češky selhaly v zakončení. Španělky byly agresivnější, myslí si Veselá

Česko - Španělsko (zleva: Ivana Večeřová, Amaya Valdemorová) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Španělsko (zleva: Ivana Večeřová, Amaya Valdemorová) | foto: ČTK

BRNO Hluchá místa doplněná střeleckými výpadky se podepsala na dvacetibodové prohře českých basketbalistek na MS se Španělskem. Se zkušenými soupeřkami držely české hráčky v domácím prostředí půl hodiny vyrovnanou partii s nadějí na případný zvrat. Jenže totální střelecký výpadek v poslední čtvrtině s výsledkem 4:17 dal duelu zcela jednostranné skóre.

"Náš problém byl ve střelbě. Španělky mají výbornou obranu. Měly jsme proto méně otevřených pozic, často jsme hledaly víc přihrávku než střelbu," poznamenala po utkání nejlepší střelkyně českého týmu Eva Vítečková, která zaznamenala 16 bodů.

Čtěte také

Vítečková se domnívá, že po nepřesnostech klesá sebevědomí hráček. "A naopak nejlepší střelkyně Španěle k Valdemorová dostala hodně prostoru. Na tuto hvězdu soupeřek chyběl větší tlak v defenzivě. Po první trojce se Valdemorová chytla a potom už byla schopna střílet koše v jednom tahu.

Začala hrát tak, že ji bylo těžké bránit, a nastřílela 25 bodů." Pivotka Ilona Burgrová litovala několika kombinačních chyb, po kterých tým inkasoval laciné koše. "Zápas se po slibném začátku zvrtl. Výsledek neodpovídá dění na hřišti v prvních třech čtvrtinách," zhodnotila průběh zápasu Burgrová, která viděla příčinu výpadku a hluchých míst v malém soustředění. "Možná jsme měly zkusit nějakou změnu. Například střídání. Prostě se výpadku vyvarovat," hledala Burgrová cestu, jak se dostat v průběhu zápasu z krize.

Rychlé Španělky podle ní nekompromisně trestaly všechny chyby. "Držely si odstup. Ale pořád byla naděje. Jenže pak daly soupeřky tříbodové koše, proměnily i lehké úniky po našich chybách. To už se manko těžko dohánělo. Neměly jsme mentální sílu na zvrat," poznamenala Burgrová. Příčiny výpadku viděla i v častějším střídání v týmu soupeřek, naopak na výkonu českého týmu se možná projevovala i únava.

Také Jana Veselá považovala únavu za za důležitý faktor. "Trochu nám došly síly. Španělky jsou skvělé, hrají celý zápas agresivně v obraně. Na tuto taktiku jsme doplácely ztrátami, které soupeřky trestaly rychlými protiútoky. V obraně jsme se snažily, ale stejně nám pak daly snadné body. Soupeřky měly velkou sílu pod košem i ve venkovním prostoru," analyzovala prohru Veselá.

V obraně se na začátku snažily české basketbalistky Valdemorovou přebírat. "Zaváhání dokázala nejlepší španělská střelkyně z volných pozic trestat," podotkla po zápase Veselá. Španělky toužily po vítězství také proto, že se chtěly ve čtvrtfinále vyhnout favorizovaným týmům USA a Austrálie. "Nyní máme mnohem větší naději na postup do semifinále," uvedla spokojená Valdemorová, která viděla v dnešním utkání tři hlavní faktory, které vedly k úspěchu: rychlost, agresivitu a také vynikající pivotku Lyttleovou.

Dvacetibodové vítězství ale podle ní neodpovídalo průběhu utkání. "Lehkých bylo pouze posledních pět minut, kdy jsme už měly jasný náskok. Do té doby hrály Češky dobře," vyslovila Valdemorová uznání soupeřkám.

Ve středu čeká české basketbalistky poslední soupeř v osmifinálové skupině Brazílie. "Čeká nás těžký soupeř, hrající podobně jako Španělsko. Brazilkám máme co vracet z posledního mistrovství světa, kde nás na domácí půdě porazily ve čtvrtfinále. Rozhodně bychom chtěly skončit ve skupině na třetím místě," nastínila vyhlídky Vítečková.

ČTK

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Německo
1 : 1
40:00
Skončila druhá třetina.
39:49
Frolík z výborné obrany vyjel do brejku dvou na jednoho. Předložil puk Voráčkovi, který z první minul.
39:40
Plachta poslal dopředu Draisaitla, ten ale musel objet celé české pásmo, aby vůbec udržel puk. Češi ho zdvojili.