Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český triumf. Koukalová má další zlato, Puskarčíková bere z ‚masáku‘ bronz

Sport

  15:15
OBERHOF - Tak to je česká fantazie. Gabriela Koukalová si v závodě s hromadným startem v německém Oberhofu připsala čtvrtý triumf v sezoně a potvrdila svou roli vedoucí ženy průběžného pořadí Světového poháru. Na třetím místě za Němkou Laurou Dahlmeierovou dojela Eva Puskarčíková, která z dvaceti ran na střelnici rovněž ani jednou nechybovala a vyrovnala své nejlepší umístění v závodech SP.

Vítězná radost Gabriely Koukalové a Evy Puskarčíkové. foto: ČTK/AP

Teprve podruhé v historii se tak stalo, že na stupních vítězů stály v individuálním závodě dvě české ženy.

Koukalová: Srazit se v té rychlosti s tělesem jako já? To bych nikomu nepřála

Dahlmeierová na Koukalovou ztratila 31,5 sekundy, Puskarčíková za vítězkou zaostala o 45,4 sekundy.

Obhájkyně celkového triumfu v seriálu Koukalová vytěžila z posledních čtyř závodů tři vítězství a jedno druhé místo.

„Nedá se to moc popsat, byl to jeden z nejlepších víkendů v mé kariéře. Připadala jsem si jako ve snu,“ uvedla Koukalová v rozhovoru pro Radiožurnál.

„Je to podobné jako ve štafetách, kde je radost čtyřnásobná. Dneska jsme tam byly dvě, to je nejvíc. Jako kdyby se mi to zdálo,“ řekla.

„To se nedá popsat. Je to obrovská radost a obrovská euforie,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi kouč ženského týmu Zdeněk Vítek. Celý závod byl nervózní.

„Hlavně když Gábina střílela druhou ležku, kterou měla celou vpravo a já jsem se bál, jestli z toho nějaká rána nevypadne,“ uvedl.

Radost mu udělala i Puskarčíková. „Předvedla skvělý střelecký výkon, rychle a v rytmu. Už včera zrychlovala a dneska excelentní výkon.“

Koukalová podruhé v sezoně vyjela do závodu se žlutým číslem vedoucí ženy Světového poháru a zpočátku se nehnala bezhlavě kupředu.

Také na na první střelnici si poležela 38 sekund, pomalejší byla jen jedna ze soupeřek. Čistá střelba znamenala setrvání v popředí. Díky o 12 sekund rychlejší střelbě se do desítky dostala Puskarčíková.

Gabriela Koukalová má velkou šanci se obléct zpět do žlutého trikotu.
Gabriela Koukalová se raduje z druhého místa ve stíhačce v Oberhofu.

V druhém kole ale Koukalová zařadila vyšší rychlost, dohnala čelo závodu a druhou položku vleže odstřílela ze stavu číslo jedna opět bezchybně.

Díky tomu jela v čele ve společnosti dvou soupeřek. Puskarčíková byla na střelnici také bezchybná a znovu velmi rychlá a držela se v elitní desítce.

Na první střelbu vestoje přijela Koukalová v zádech s Dahlmeierovou, která ale jeden terč netrefila a česká hvězda se osamostatnila v čele.

Skvělý střelecký výkon opět předvedla Puskarčíková, která byla druhou nejrychlejší střelkyní a zařadila se za Koukalovou.

Česká střelecká paráda pokračovala i v závěrečné položce, na kterou Koukalová přijela s náskokem půl minuty. I proto si střelbu vestoje opět pohlídala a nula na kontě znamenala vítězství s obrovským náskokem.

Pro Koukalovou to bylo šestnácté prvenství v kariéře a 31. umístění na pódiu. Světový pohár vede o 15 bodů před Dahlmeierovou, která vynechala předchozí dva závody v Oberhofu a průběžné první místo v seriálu ztratila.

Puskarčíková měla nakonec v součtu čtyř položek druhou nejrychlejší střelbu a díky ní měl český biatlon poprvé dvě zástupkyně na stupních vítězů v závodu s hromadným startem. Čistě dnes střílely jen obě Češky.

„Když jsem přijela na poslední střelbu, tak jsem viděla na tabuli, že Gábina (Koukalová) tu poslední ránu dala, takže jsem měla radost a možná mi to i pomohlo. V cíli pak super,“ uvedla Puskarčíková.

Přitom o Vánocích byla nemocná a první dva závody v Oberhofu jí nevyšly.

„Energie pořád chyběla, ale dneska jsem si to vystřílela. Ale cítím se lépe než ve sprintu a stíhačce, snad to bude lepší a lepší. Tahle sezona je víc než sen, tohle jsem si nepředstavovala. Doufala jsem, že budu sem tam do desítky, ale tohle vůbec,“ pochvalovala si.

Výsledky:

Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km:

1. Koukalová 37:20,5 (0), 2. Dahlmeierová (Něm.) -31,5 (1), 3. Puskarčíková -45,4 (0), 4. Višněvská (Kaz.) -1:11,6 (1), 5. Džimová (Ukr.) -1:12,6 (3), 6. Hildebrandová (Něm.) -1:14,0 (2), 7. Gasparinová (Švýc.) 1:27,7 (1), 8. Mäkäräinenová (Fin.) -1:39,9 (7), 9. Dunkleeová (USA) -1:43,5 (3), 10. Olsbuová (Nor.) -1:46,6 (3).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 26 závodů):

1. Koukalová 479, 2. Dahlmeierová 464, 3. Mäkäräinenová 448, 4. Dorinová-Habertová (Fr.) 426, 5. Hildebrandová 305, 6. Braisazová (Fr.) 299, ...9. Puskarčíková 280, 23. Vítková 177, 46. Charvátová 52.

Autoři: ,