Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český tým transplantovaných získal na Světových hrách kompletní sbírku medailí

Sport

  14:06aktualizováno  15:21
PRAHA - Zlato, stříbro i bronz v lyžařských disciplínách získali na zimních Světových hrách ve švýcarském Anzére sportovci z Českého týmu transplantovaných. Nejúspěšnějším členem výpravy byl Roman Dunda, jenž si ze Švýcarska odváží dva cenné kovy.

Český tým transplantovaných na zimních Světových hrách v Anzére (zleva): Tomáš Burda, Petr Žitný a Roman Dunda. foto: Český tým transplantovaných

Dunda získal nejprve bronzovou medaili v obřím slalomu a následně i trochu překvapivé zlato ze slalomu speciál. „To zlato bylo naprosto neočekávané, vůbec jsem nepočítal s medailí z technické disciplíny, spíše jsem si věřil v rychlostních disciplínách,“ přiznává Dunda, jenž je zároveň předsedou Českého týmu transplantovaných.

Náš hendikep není vidět, tak nikoho nezajímáme, říká šéf transplantovaných sportovců

„Jelo mi to, vyhrál jsem první kolo, a druhý v pořadí - bývalý závodník mezi zdravými - musel jet nadoraz a udělal chybu. Takže i v druhém kole jsem byl nejlepší,“ popisuje Dunda zlatý úspěch.

Jubilejních desátých zimních Světových her transplantovaných, kde se kromě lyžování závodí i třeba v curlingu či snowboardových disciplínách, se zúčastnila tříčlenná česká výprava, vedle Dundy ještě Tomáš Burda a Petr Žitný. A právě Žitný získal pro Česko další medaili, stříbro v běhu na lyžích, který má mezi transplantovanými délku 3 km.

Burda byl v Anzére čtvrtý v lyžařském paralelním slalomu a Dunda ještě obsadil páté místo v super G.

Roman Dunda na nejvyšším stupínku.
Zimní Světové hry transplantovaných hostilo švýcarské Anzére.

Světové hry transplantovaných jsou vrcholnou akcí pro sportovce, jimž byl transplantován některý z orgánů. Nejčastěji se jedná o ledviny, játra, srdce, plíce, slinivka či kostní dřeň. 

Zimní hry se v lednu 2018 konaly ve švýcarském Anzére už po desáté, příští rok je v anglickém Newcastlu na programu už dvaadvacátá edice her letních. Ve Švýcarsku se konala klání pro dvě stovky sportovců z 22 zemí světa, na těch letních ale soutěží až kolem 1500 transplantovaných sportovců z 50 zemí.

Video z World Transplant Winter Games si můžete prohlédnout zde:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat