18. ledna 2018 14:06, aktualizováno  15:21 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Český tým transplantovaných získal na Světových hrách kompletní sbírku medailí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Český tým transplantovaných na zimních Světových hrách v Anzére (zleva): Tomáš... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český tým transplantovaných na zimních Světových hrách v Anzére (zleva): Tomáš... | foto: Český tým transplantovaných

PRAHA Zlato, stříbro i bronz v lyžařských disciplínách získali na zimních Světových hrách ve švýcarském Anzére sportovci z Českého týmu transplantovaných. Nejúspěšnějším členem výpravy byl Roman Dunda, jenž si ze Švýcarska odváží dva cenné kovy.

Dunda získal nejprve bronzovou medaili v obřím slalomu a následně i trochu překvapivé zlato ze slalomu speciál. „To zlato bylo naprosto neočekávané, vůbec jsem nepočítal s medailí z technické disciplíny, spíše jsem si věřil v rychlostních disciplínách,“ přiznává Dunda, jenž je zároveň předsedou Českého týmu transplantovaných.

„Jelo mi to, vyhrál jsem první kolo, a druhý v pořadí - bývalý závodník mezi zdravými - musel jet nadoraz a udělal chybu. Takže i v druhém kole jsem byl nejlepší,“ popisuje Dunda zlatý úspěch.

Jubilejních desátých zimních Světových her transplantovaných, kde se kromě lyžování závodí i třeba v curlingu či snowboardových disciplínách, se zúčastnila tříčlenná česká výprava, vedle Dundy ještě Tomáš Burda a Petr Žitný. A právě Žitný získal pro Česko další medaili, stříbro v běhu na lyžích, který má mezi transplantovanými délku 3 km.

Burda byl v Anzére čtvrtý v lyžařském paralelním slalomu a Dunda ještě obsadil páté místo v super G.

Roman Dunda na nejvyšším stupínku.
Zimní Světové hry transplantovaných hostilo švýcarské Anzére.

Světové hry transplantovaných jsou vrcholnou akcí pro sportovce, jimž byl transplantován některý z orgánů. Nejčastěji se jedná o ledviny, játra, srdce, plíce, slinivka či kostní dřeň. 

Zimní hry se v lednu 2018 konaly ve švýcarském Anzére už po desáté, příští rok je v anglickém Newcastlu na programu už dvaadvacátá edice her letních. Ve Švýcarsku se konala klání pro dvě stovky sportovců z 22 zemí světa, na těch letních ale soutěží až kolem 1500 transplantovaných sportovců z 50 zemí.

Video z World Transplant Winter Games si můžete prohlédnout zde:

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz