Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Český zmar. Tenisté jsou po druhém kole ze hry, nejlepší z nich uhrál jen pět gamů

Adam Pavlásek byl posledním z Čechů na letošním French Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Pavlásek byl posledním z Čechů na letošním French Open. | foto: ČTK/AP

PAŘÍŽ (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) Dámy a pánové, servíruje se lekce z tenisu nejvyšší kvality. „Takový zápas hráči ukáže, kde je a jak na tom je,“ uznal Adam Pavlásek poté, co ho ve 2. kole Roland Garros vyřadil dvanáctý hráč světa Diego Schwartzman – 1:6, 3:6, 1:6. „Diego je motorová myš,“ ocenil vítěze poslední Čech v mužské dvouhře.

V Paříži rozhodně zažil povedené dny: Pavlásek prošel třemi koly kvalifikace a pak zvládl i úvodní mač hlavní soutěže. Jenže následně přišel poněkdu jiný protivník. I jiná forma.

„Vůbec jsem neservíroval. Bez podání se proti takovému soupeři hraje těžko. Diego všechno vrátí, je to motorová myš, dělá minimum chyb,“ uvedl. 

„Je na hlavu, když musíte hrát bez chyb a ještě winnery. Škoda. Věřil jsem, že ho můžu potrápit.“

I tak jste Čechem, který na Roland Garros 2018 došel nejdál.
Což je podle mě smutné, že je to ve druhém kole. Ale myslím, že kluci formu zpátky dostanou.

Tomáš Berdych při utkání prvního kola French Open.

Tomáš Berdych při utkání prvního kola French Open.

Čím to, že Česko aktuálně produkuje tolik špičkových tenistek, nikoli však tenistů?
Otázka, na kterou bych strašně rád odpověděl, ale sám nevím, kde ti hráči jsou – nebo nejsou. Nic proti ženskému tenisu. Když porovnáte výkonnosti, je to samozřejmě jiné, ale to nechme bokem. Máme asi ne hodně, ale pár šikovných hráčů, jenže nevím, jestli práce s nimi není dostatečná, nebo pro to oni sami nedělají maximum. Sám vím, o čem mluvím. Když jsem byl mladý, taky jsem to celkem flákal.

Kolik vašich vrstevníků vydrželo?
Teď jsme to zrovna s někým z mého ročníku řešili. Napočítali jsme strašně málo těch, co obecně hrají, a minimum na solidní úrovní. Jestli jsme tři, tak já, Šafránek, Jaloviec, kteří se někde motáme. Půlka jsou trenéři a u zbytku ani nevíme, co dělají.

Co je teď metou pro vás? Hrát pravidelně hlavní soutěže na grandslamech?
Tím, co jsem dokázal hrát za tenis, si nemůžu dávat malé cíle. Musím chtít minimálně uhrát kolo. Na druhou stranu je třeba stát nohama na zemi. Mohl bych říkat, že bych chtěl hrát čtvrtfinále, ale to zase buďme upřímní. Základ je pro nás všechny se kvalifikovat. Ale věřím, že mám výkonnost, abych první kola vyhrával.

Tomáš Berdych na French Open.
Tomáš Berdych bojuje o čtvrtfinále French Open.

Je duel proti světové dvanáctce tím, co člověka přinutí k další práci?
Samozřejmě, takový zápas ukáže hráči, kde je a jak na tom je. Těšil jsem se, že dokážu prodat hru, kterou předvádím a třeba ho potrápím. Je škoda, že jsem to nedokázal. Na druhou stranu je to skvělá zkušenost a motivace, abych s podobnými hrál častěji. A s lepšími výsledky.

Hodně jste se v závěru snažil odvrátit skóre 0:6?
Kanár je v tenisu ostuda, i když se to občas taky stane. Nebylo k němu úplně daleko, měl tři mečboly, ale snažil jsem se dělat maximum. Na druhou stranu – jestli to skončí 1:6, nebo 0:6, to už je ve finále celkem jedno.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...