12. června 2014 16:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dřevorubecká špička na Ještědu. Českým mistrem se stal Holub

Vítěz Jan Holub. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz Jan Holub. | foto: Pavel Jílek

JEŠTĚD U LIBERCE Dva tisíce diváků si našlo cestu do ski areálu Ještěd v Liberci, kde se přímo pod skokanskými můstky konalo mistrovství České republiky v dřevorubeckém sportu STIHL Timbersports. Vítězem se stal překvapivě, ale zaslouženě Jan Holub z Kostelce nad Labem. Stříbro bral favorit Zdeněk Maťha z Oseku u Rokycan, který byl nejlepším závodníkem domácí série. Bronz k radosti domácího publika získal Martin Roušal.

Dominanty skokanských můstků, výborná divácká kulisa, vůně dřeva, benzínu, zvuk pil a seker a neuvěřitelné sportovní výkony všech zúčastněných. Tak by se dal charakterizovat jedenáctý ročník mistrovství České republiky v dřevorubeckém sportu STIHL Timbersports.

Vítězem se stal poměrně překvapivě Jan Holub z Kostelce na Labem, který získal také titul nejlepšího závodníka se sekerou. Celkem se mu povedlo nasbírat 75 bodů. Druhé místo ukořistil Zdeněk Maťha z Oseku u Rokycan, který zase na oplátku vládl disciplínám s pilou a celkově měl na kontě 72 bodů. Na třetím místě skončil hnaný domácím publikem Martin Roušal.

Exhibičně se představil i úřadující mistr světa Australan Brad Delosa, který se utkal s naším nejlepším sportovním dřevorubcem Martinem Komárkem (vicemistr světa a čtyřnásobný mistr Evropy) ve dvou disciplínách se sekerou a klání skončilo remízou.

Z pěti kvalifikačních závodů, kterých se zúčastnilo 24 závodníků včetně české dřevorubecké špičky, postoupilo třináct nejlepších. Bohužel z důvodu zranění se odhlásil osminásobný mistr České republiky Jan Svoboda z Liptálu u Vsetína. Třinácté a čtrnácté místo v hlavním závodu bylo odhaleno až v neděli před závodem a šanci na divoké karty v závodě tak získali Vítězslav Soukup a Václav Langmajer. Dřevorubci se utkali v šesti disciplínách, a to v pořadí: Springboard, STIHL Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Underhand Chop a Hot Saw.

"Závod jsem si užil na maximum. Jsme dobrá parta kluků, i když ta rivalita tam samozřejmě je. Na závod jsem se připravoval celý rok a nejde to dělat ani jinak. Překvapením pro mě je, že jsem vyhrál, protože spousta kluků je tady hodně dobrých, ať už Zdeněk Maťha nebo Martin Roušal. Možná měli víc trému, nebo netuším, či dopadl dobře součet bodů. Já tomu ještě teď nemůžu uvěřit. Je to super," neskrýval radost z vítězství Jan Holub.

"Ještěd bezesporu nabídl nejkrásnější prostředí v historii českých závodů. Dominanty skokanských můstků a výkony sportovních dřevorubců to bylo přímo magické spojení a pro české diváky novinka," pochvaloval si Tomáš Karlík, generální ředitel firmy STIHL – hlavního organizátor závodu.

Popularita roste

Mistrovství bylo oficiálně zahájeno stylovým přípitkem šampaňským, které bylo otevřeno sekem sekerou. Následovala první královská a divácky atraktivní disciplína Springboard, kdy závodníci přesekávají 27 cm široký kmen ve výšce tří metrů nad zemí a balancují přitom na dopomocném prkně. Většina favoritů se seřadila v horní polovině výsledkové listiny. Nejlépe si s nástrahami Springboardu poradil Aleš Svoboda.

STIHL Stock Saw, nebo-li řezání klasickou motorovou pilou, konkrétně modelem STIHL MS 661 bylo koncertem Leoše Klímy, který ale pokazil první disciplínu. Na prvním místě zůstal Aleš Svoboda, ale se stejným počtem bodů jako Jan Holub. Další z favoritů a druhý z první disciplíny Jan Wawrů neukočíroval správně motorovou pilu a nabral výraznou bodovou ztrátu. Třetí disciplína Standing Block Chop (přesekání stojícího kmene) dokázal nejrychleji zvládnout Jan Holub, který se usadil v čele závodu. V polovině závodu bylo pořadí a bodový zisk – Holub – 38b, Maťha 35b, Kamír – 33b, Roušal – 30b.

Čtvrtou nástrahou byl Single Buck (řezání jednomužnou ruční pilou). Tato disciplína prověří řádně fyzický fond závodníka. Vrcholem byl poslední souboj Maťhy a Roušala, který zvedl diváky ze sedadel a tito dva si také rozdělili první dvě místa v této disciplíně. Po čtvrté disciplíně se ujali vedení se shodným počtem bodů Maťha a Holub.

Předposlední disciplína Underhand Chop (sekání ležícího kmene) pořadí zdramatizovala. Nejlépe ji zvládl Jan Holub a výrazně se přiblížil titulu a vedl před Zdeňkem Maťhou čtyři body. Na třetím místě byl pevně usazen domácí Martin Roušal. Závěrečná Hot Saw (řezání pilou s extrémním výkonem) je vždy také hrou nervů. Oba favorité disciplínu zvládli a tak na prvních dvou místech se pořadí nezměnilo. Závěrečná disciplína se ne úplně povedla Martinovi Roušalovi, ale těsně o jeden bod před Janem Wawrů uhájil bronz.

Dřevorubecký sport STIHL Timbersports má čím dál větší ohlas u široké veřejnosti a sportovních nadšenců u nás i ve světě. Patří k oblíbenému klání, do kterého je zapojeno více než 20 států, přičemž úroveň výkonů každým rokem stoupá. Zajímavostí je, že tento sport může každý vyzkoušet, stačí se jen přihlásit do tréninkového kempu na www.timbersports.cz.

spo

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…