11. srpna 2015 10:44 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympiáda se blíží, ale výsledky chybí. Proč Češi na plaveckém MS neuspěli?

Česká plavkyně Simona Baumrtová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká plavkyně Simona Baumrtová. | foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

KAZAŇ Mistrovství světa v Šanghaji 2011: čtyři semifinále a jedno finále. Stejnou bilanci plavci přivezli z Barcelony 2013. „Z toho vycházíme,“ říkal šéftrenér Vlastimír Perna před cestou do Kazaně a vyhlížel úspěch. V neděli plavecký šampionát v dlouhém bazénu v Kazani skončil a Češi nezářili. Přitom do olympijských bitev v Riu zbývá sotva rok.

Vydřeli dvě semifinále, jednu finálovou účast a Simona Baumrtová, jindy jistota úspěchu, se tentokrát na všech svých tratích zadrhla už v rozplavbách. „Vždycky to bylo o kousek,“ litovala 23letá znakařka. „Ale i velcí mistři dělají chyby.“

Snad jedině Barboru Závadovou mohla jízda v mistrovském bazénu uspokojit. Rekord v rozplavbě polohové dvoustovky, další přidala v semifinále dvojnásobné trati a v jejím finále nakonec páté místo.

„Paráda! Ale věděla jsem, že medaile bude tak vysoko, jak si zatím nedokážu představit,“ uznala 22letá raketa z Ostravy, a jako by tím shrnula současný stav českého plavání. 

Medaile v evropské konkurenci se rodit můžou, sama Závadová má jednu z roku 2012 a její reprezentační parťačka Baumrtová jich z bazénů vylovila ještě víc.

Plavkyně Simona Baumrtová (vpravo) a Barbora Závadová na olympiádě v Londýně.
Simona Baumrtová.

Jenže svět je dál. A ne o setiny, tady se rozestupy počítají v jiných řádech. I Závadové k medaili scházely čtyři sekundy.

Proč? Copak se u nás trénuje špatně? Je na vině nedostatečné zázemí, slabá základna? „Sama nevím,“ divila se Ilona Hlaváčková, poslední česká medailistka z MS. 

V Barceloně 2003 dohmátla druhá na 50 metrů znak, ale víc než dekádu čeká na nástupce. „Závodníci budou muset zpytovat svědomí a s trenéry probrat přípravu.“

Jedině skrze ni se dá dobrat vysněných výsledků. Jistě, všechna plavecká esa se připravují obdobně: dvě hodiny ve vodě ráno, dvě odpoledne, mezitím dřina na suchu, regenerace. 

„Ale mám pocit, že ve světě se trénuje víc, intenzivněji,“ dumal Vladimír Srb, po šampionátu zklamaný předseda plaveckého svazu.

Přitom tréninkové know-how si nenese nálepku přísně tajné, i k vítězným metodám amerických es Ledecké nebo Lochteho se dá dostat. „Trenéři jsou vstřícní,“ potvrdila Hlaváčková.

Češi navíc pochopili, že jedině ve světě se naučí plavat jako světová špička. Reprezentace chystá kemp s Němci a pro trenéry seminář s koučem jihoafrické star Van der Burgha, Baumrtová si dohodla trénink s Dánkou Nielsenovou a řada Čechů zase v minulosti vyrazila poznávat metody plavecké velmoci USA, byť tam uspěl málokdo.

„Je mi to záhadou, ale nikdo se nechytil,“ divil se Srb a Hlaváčková připomněla: „Vzácný příklad byla jen Slovenka Moravcová. 

V Americe mají jinou mentalitu, jsou sebevědomí, tam jsou vychováváni šampioni. Také severské země mají k tomuto myšlení blízko, jen u nás ta jistota výkonu a osobnosti pořád pokulhává.“

A s ní i počty světových medailí na krku českých plavců.

M. Řehák Dobře jim tak! 18:58 27.4.2016