Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českým skokanům se příliš nedaří, chtějí ale uspět na Turné

Sport

  14:51
PRAHA - Pokud nevyhraje Turné čtyř můstků Thomas Morgenstern, bude to překvapení. Čtyřiadvacetiletý Rakušan je největším favoritem, ve Světovém poháru skokanů na lyžích má v čele jasný náskok, neboť z dosavadních sedmi závodů odešel poražen pouze dvakrát, navíc vždy jen jedním soupeřem. Tradiční seriál odstartuje v úterý kvalifikací v Oberstdorfu, bude pokračovat v Garmisch-Partenkirchenu a Innsbrucku a skončí v Bischofshofenu.

Závod ve skocích na lyžích v Harrachově byl kvůli počasí zrušen (Jakub Janda) foto: Reuters

Čeští skokané se zatím v sezoně hledají. Trenér David Jiroutek odvezl do Německa pětici Jakub Janda, Jan Matura, Roman Koudelka, Borek Sedlák a Lukáš Hlava. "Super bude, pokud se povede umístění do desítky, nebo čtyři lidi v bodech," řekl Jiroutek ČTK. Ideálem by prý bylo, kdyby bodovali všichni a někdo se vešel do Top 10. "To je ale z kategorie předvánočních přání," usmál se kouč.

O vánočních svátcích měli skokani volno a poprvé se dostanou na můstek v úterý při dvou zkušebních kolech před kvalifikací v Oberstdorfu. Janda a Koudelka si odvezli nové kombinézy, s Jiroutkem odjel asistent Pavel Věchet. Tradiční asistent Radek Žídek zůstal doma, protože individuálně připravuje na lety Antonína Hájka. "Kluci měli volno, aby se odreagovali od skoků a získali chuť se ukázat na Turné," řekl Jiroutek.

Čtěte také

Češi letos ve Světovém poháru ještě do elitní desítky nepronikli, což se jim nepovedlo ani loni na Turné čtyř můstků, kdy byl nejlepší na 14. místě v Ga-Pa Janda. Celkově skončil nejlépe dvaadvacátý Lukáš Hlava. Aktuálně je v SP nejlepší Janda na 25. místě, o pozici za ním figuruje Koudelka.

Za Morgensternem jsou favorité v 59. ročníku prestižní čtyřdílné soutěže podobní jako loni. Obhájce prvenství Rakušan Andreas Kofler je letos v SP hned za Morgensternem, silní budou i bývalí vítězové Fin Janne Ahonen, loni druhý skokan seriálu, a další Rakušan Wolfgang Loitzl.

Skvělou formu mají i třetí muž v hodnocení SP Matti Hautamäki z Finska a jeho krajan Ville Larinto, překvapení roku. Připraven je i zkušený Polák Adam Malysz a po vítězství prahne dvojnásobný olympijský vítěz Simon Ammann ze Švýcarska, neboť Turné je jedinou akcí, kterou ještě nevyhrál. Dosud ale vyhrál v seriálu jediný závod a nejlépe byl loni pátý.

Morgenstern varuje před svou rolí jasného adepta na celkové vítězství. "Každý může dělat chyby. Neexistuje žádná povinnost, že musím vyhrát všechno," prohlásil Rakušan. "Ale je pravda, že díky letošním výsledkům jsem na tom psychicky lépe než kdy jindy. Těším se," prohlásil skokan, který má velkou šanci napodobit Svena Hannawalda, který v sezoně 2001/2002 vyhrál všechny čtyři závody Turné.

Ve hře jsou tučné finanční prémie
Kofler má rád roli favorita, ale obhájci na Turné většinou neuspějí. Naposledy se to podařilo Ahonenovi v sezoně 2005/2006, kdy se o vítězství podělil s Jandou. Naposledy dvě "čistá" vítězství za sebou získal v roce 1987 Ernst Vettori.

Nejlepší skokan turné si může přijít na prémie ve výši 57.000 eur (1,44 milionu korun) v případě, že vyhraje všechny závody. Jednotlivá vítězství odmění pořadatelé částkou 8000 eur (200.000 korun), což je zhruba třetina loňské prémie, neboť odměny budou nově rozděleny vždy mezi nejlepších třicet skokanů. Celkový vítěz navíc získá automobil Subaru Outback v hodnotě 920.000 korun.

Program: 28.- 29. prosince: Oberstdorf (HS 137), 31. prosince-1. ledna: Garmisch-Partenkirchen (HS 140), 3.- 4. ledna: Innsbruck (HS 130), 5.- 6. ledna: Bischofshofen (HS 140).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!