Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

'Česnekové dívky' žalují na trenéry a svaz. Měla jim být upírána lidská práva

Ve finále olympijských her Švédky porazily Koreu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve finále olympijských her Švédky porazily Koreu. | foto: Reuters

SOUL/PRAHA Před osmi měsíci způsobily prvotřídní senzaci. Na olympijských hrách v Pchjongčchangu se výprava jihokorejských curlerek překvapivě dostala až do finále, kde podlehla Švédsku. I tak to ale byla první stříbrná medaile z curlingu pro některou z asijských zemí. Nyní si ale stěžují na nedodržování lidských práv.

Tým složený z Kim Un-čung, Kim Son-jong, Kim Čche-hi, a sester Kim Jong-mi s Kim Jong-e nyní píše stížnost na Korejskou curlingovou federaci. „Lidská práva sportovců byla porušena. Dostaly jsme se do bodu, kdy už to není snesitelné,“ tvrdí.

Reprezentantky pocházejí z jedné jihokorejské provincie, známé zemědělstvím, kde se daří zejména pěstování česneku, odtud přezdívka česnekové dívky. Ta se dostala do médií, která během celé olympiády nadšeně oslavovala úspěchy podceňovaného týmu.

Jenže za stříbrem nestála jen píle. Během turnaje jim trenér odebral telefony, aby se sportovkyně mohly plně koncentrovat na výkony. Oficiálně to zdůvodňoval tím, že chce zmenšit tlak, vyvíjený na olympioničky.

Jihokorejské curlerky se díky svému senzačnímu tažení staly v dějišti letošních...
Švédské curlerky se povzbuzují po úspěšné sehrávce

To se podařilo, byť finální krok jihokorejské reprezentantky neučinily, ve finále prohrály se Švédskem.

Dámy se nyní ozývají jednak kvůli odebrání telefonů, dále pak i kvůli pokusu o znemožnění účasti pro skipku Kim Un-čung, která se v létě vdala. „Snažili se odstavit naší skipku a kapitánku, aby minimalizovali její vliv na tým. Také nechtěli, aby s námi trénovala,“ volají curlerky. Navíc jim prý svaz ani nedal odměny za dobrou reprezentaci.

Nyní sportovkyně vyzývají vedení sportovního úseku, aby od jejich týmu odvolal trenérku Kim Min-čong s jejím manželem. Oba ale obvinění popírají. „Ano, Kim Un-čung chtěla založit rodinu, takže jsem jako trenérka musela uvažovat o nové skipce, ale nikdy jsem nikoho nevyhazovala,“ brání se Min-čong. 

Neposlané odměny zdůvodňuje tím, že se předem s týmem dohodly, že je použijí na zajištění tréninku a turnajů v zahraničí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...