Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cesta za salátovou mísou začíná, los ale českým tenistům nepřál

Sport

  13:45
PRAHA/OSTRAVA - Tenisté s oblibou říkají, že Davis Cup je výjimečná soutěž, kde se smazávají žebříčkové i výkonnostní rozdíly. Pokud je to pravda, bude mít český výběr v 1. kole nejprestižnější týmové soutěže, které začíná už v pátek, mnohem víc práce, než by se mohlo na první pohled znát.

Zleva: Tomáš Berdych, Jaroslav Navrátil foto: ČTK

V ostravské ČEZ areně je totiž čeká bitva s Kazachy. Ti jsou úplným nováčkem Světové skupiny, a přestože mají dva hráče ve světové stovce, na skvělou formu spoléhat nemohou. Jak Andrej Golubjov (43. v žebříčku) tak Michail Kukuškin (63.) letos vyhráli po jednom zápase. "Je to pro nás obrovský svátek. Statistika nám nenahrává, ale v takovém zápase ze sebe vydáme 120 procent," doufá Golubjov.

Chtěli, aby Berdych začínal Loni se však oběma Rusům, kteří kvůli lepším tenisovým podmínkám přijali občanství sousední země, podařilo suverénně prolétnout nižší divizí Davis Cupu i baráží o postup mezi elitu. Jak si ale povedou proti favorizovaným Čechům, kteří loni vypadli až v semifinále se Srbskem, a předloni dokonce bojovali o "salátovou mísu" ve Španělsku?

Program DC Česka s Kazachstánem

Páteční dvouhry - 15.00:
Hájek (101. v žebříčku ATP) - Golubjov (43.), Berdych (7.) - Kukuškin (63.).

Zítřejší čtyřhra - 14.00:
Dlouhý (11. ve čtyřhře), Veselý (847.) - Ščukin (127.), Koroljov, (231.).

Nedělní dvouhry - 13.00:
Berdych - Golubjov, Hájek - ukuškin.

Všechny zápasy odvysílá ČT4.

Kazachstánu nepatrně nahrál včerejší los na ostravské radnici. Český nehrající kapitán Jaroslav Navrátil si přál, aby dnešní duely týmových jedniček s dvojkami začínal sedmý tenista světa Tomáš Berdych proti Kukuškinovi. Měl by tak víc času na odpočinek před zítřejší čtyřhrou. "Ale musíme se vyrovnat s tím, že los vyšel opačně. Nedá se nic dělat," povzdechl si Navrátil.

První na řadu půjde tedy Jan Hájek, loňský hrdina čtvrtfinále v Chile. Olomoucký rodák zaskakuje za nemocnou oporu daviscupového výběru Radka Štěpánka. Proti Golubjovovi nebude 101. hráč světa žebříčkovým favoritem, ale stejně si věří. "Z vlastní zkušenosti vím, že čím blíže domova hraju, tím lepší jsou moje výkony," věří Hájek.

Do zítřejší čtyřhry Navrátil zapsal sedmnáctiletého juniora Jiřího Veselého a jedenáctého deblistu žebříčku Lukáše Dlouhého. Dvojici, která s největší pravděpodobností stejně nenastoupí. Kapitáni totiž mohou sobotní a nedělní nominace měnit. "Vždycky to dávám tak, aby na tabuli byli všichni, ale čtyřhra v oficiálním složení určitě hrát nebude," přiznává i Navrátil.

Veselý se tak dostane na kurt pouze v případě, že se některá z opor zraní nebo když bude zápas v neděli už rozhodnutý. A to by byl scénář, který si čeští tenisté přejí.

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...