Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští curleři přivezou z ME poprvé medaili, získali bronz

Sport

  22:32aktualizováno  23:12
KARLSTAD (Švédsko) - Čeští hráči curlingu vybojovali poprvé medaili na mistrovství Evropy. Výběr vedený skipem Jiřím Snítilem porazil ve švédském Karlstadu v boji o třetí místo Dánsko 12:4 a získal bronz. "Bronz má pro nás cenu zlata," radoval se Snítil.

Český hráč curlingu Jiří Snítil (uprostřed) foto: ČTK

"Jsou za tím roky dřiny, získané zkušenosti, zlepšená komunikace a technické věci," doplnil. Češi hned na začátku prohrávali s Dánskem 0:1, ale rychle vývoj otočili. Po třetím endu vedli 3:1. Ještě jednou nechali soupeře snížit, ale pak je jasně přehráli - získali třikrát po třech bodech a zápas ukončili předčasně už po osmém endu.

O bronzové medaile českých curlerů se vedle skipa Snítila zasloužili jeho bratr Martin, Jindřich Kitzberger, Marek Vydra a Jakub Bareš. Dosud nejlepším českým umístěním na evropském šampionátu bylo čtvrté místo z loňského turnaje v Moskvě, kde první útok na cenný kov ještě nevyšel. Reprezentanti zvládli výtečně už základní část elitní skupiny A, v které se hraje systémem každý s každým.

Prohráli pouze se Švédy a Nory, sedmkrát zvítězili a skončili druzí. V play off pak nestačili ve čtvrtek na suverénní Švédy a v pátečním semifinále o postup do boje o zlato ani na Norsko, nad kterým vedli 2:1, ale prohráli 4:6.  "Po těch dvou prohrách byl boj o bronz hlavně o vůli," řekl Snítil. Češi se z Karlstadu kvalifikovali na mistrovství světa v kanadské Victorii. Na přelomu března a dubna budou bojovat o body do olympijského žebříčku a přímý postup na hry v Soči 2014.

Pokud by neuspěli, o premiérovou účast v turnaji pod pěti kruhy budou moci usilovat v dodatečné kvalifikaci na konci příštího roku. "Medaile nám dává šance se dobře umístit na mistrovství světa," doufal Karel Kubeška, předseda curlingového svazu. "Určitě si z toho hodně vezmeme, dodá nám to sebevědomí, ale bude to nový turnaj a musíme začít od nuly," řekl Snítil.

Výsledky mistrovství Evropy v curlingu

Muži
Play off: Norsko - ČR 6:4.
O 3. místo: ČR - Dánsko 12:4 (po osmém endu).

Ženy
Play off:
Skotsko - Švédsko 9:3, Rusko - Dánsko 7:6.

Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat