14. prosince 2008 15:36 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čeští florbalisté na bronz nedosáhli

Velké zklamání Čechů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velké zklamání Čechů. | foto: ČTK

PRAHA Čeští florbalisté na domácím mistrovství světa na medaili nedosáhli. V dnešním duelu o bronz prohráli v pražské O2 Areně se Švýcarskem 4:5 v prodloužení, když o výhře obhájců třetího místa z minulého šampionátu z roku 2006 ve Švédsku rozhodl až v 70. minutě Simon Stucki. Zápas navštívilo 13.211 diváků, třetí nejvyšší návštěva v historii MS a opět nový rekord na florbalu v Česku.

Do branky českého týmu se postavil na rozdíl od semifinále s Finskem místo Rytycha zkušený Kafka, z pole zůstali na lavičce obránce Trnavský a útočníci Sladký a Skalík, který se dostal do hry v závěrečné třetině.

Švýcaři byli v úvodu aktivnější, ale do větší šance se nedostali. Na druhé straně stihl gólman Tönz zasáhnout před Cepkem po Kožušníkově přihrávce, vzápětí se dral do šance sám Kožušník. V 5. minutě ale Češi prohrávali, protože Zálesnému sebral balonek u mantinelu Christoph Hofbauer a rychlou ránou pod horní tyč nedal Kafkovi šanci.

Domácí tým se snažil vyrovnat a vyrážel ze zatažené obrany do nebezpečných brejků. Kožušník ale v slibné střelecké pozici minul pravou tyč. Na druhé straně zabránil Nesměrák šanci Švýcarů vysokou holí, v oslabení se ale český tým ubránil. V plném počtu pak začali čeští reprezentanti hrozit, stříleli Sikora, Jakůbek a Fojta.

Velké problémy nadělal po svém efektním průniku Tönzovi přízemní střelou Chrápek, na druhé straně se vyznamenal Kafka, když zasáhl proti Bichselově ráně. Čeští fanoušci v O2 Areně poprvé zajásali po vstřeleném gólu 59 sekund před koncem druhého dějství, když se před brankou prosadil Sikora.

Při oslavě gólu ale vběhl na střídačku Švýcarů a byl vyloučen na dvě plus deset minut.

Švýcaři přesilovku na začátku závěrečné části využili. Levý horní roh Kafkovy branky trefil zblízka Christoph Hofbauer. V 48. minutě zvýšili Švýcaři vedení na 3:1, když po kombinaci s Antenerem skóroval sám před Kafkou Stucki.

Právě při jeho vyloučení se ale český tým dostal znovu na kontakt. Foltu ještě vychytal Tönz, ale po chybné rozehrávce Švýcarů zakončil nekompromisně Zálesný. V 56. minutě zabránil opětovnému dvoubrankovému náskoku soupeře Kafka, když po Chrápkově chybě kryl Antenerovu ránu. Dal tak šanci k obratu. Zálesný totiž vyzval před prázdnou bránou k vyrovnání Sikoru a za dvacet sekund Skalík zařídil vedení 4:3. Jenže za dalších 22 vteřin zařídil prodloužení střelou zpoza obránce Mattias Hofbauer.

V prodloužení měl možnost Skalík, Kafka vykryl tečovanou střelu Marcuse Gerbera. Oba gólmani úspěšnými zákroky drželi šance svého týmu na výhru, ale zápas k samostatným nájezdům nedospěl. Na Cadischovu přihrávku si 58 sekund před koncem nastavení naběhl k levé tyči Stucki a ukončil český sen o medaili; stejně jako před dvěma roky ve Švýcarsku, kde domácí vyhráli v duelu o bronz 9:4.

Výsledek - o 3. místo: Česká republika - Švýcarsko 4:5 v prodl. (0:1, 1:0, 3:3 - 0:1)
Branky a nahrávky: 40. Sikora (Fridrich), 52. Zálesný, 57. Sikora (Zálesný), 58. Skalík (Ostřanský) - 5. Ch. Hofbauer, 41. Ch. Hofbauer (Antener), 48. Stucki (Antener), 58. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer), 70. Stucki (Cadisch). Rozhodčí: Bengtsson, Polverari (oba Švéd.). Vyloučení: 3:2, navíc Sikora (ČR) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 13.211.