Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čeští jezdci vstupují do domácí velké ceny v Brně s velkými nadějemi

Sport

  14:42
BRNO - S velkými nadějemi vstupuje do víkendového závodu mistrovství světa silničních motocyklů na domácím Masarykově okruhu v Brně pětice českých jezdců. Ve Velké ceně České republiky bude startovat stálá trojice Karel Abraham, Lukáš Pešek, Lukáš Šembera a držitelé divokých karet Karel Pešek a Ladislav Chmelík.

Lukáš Pešek foto: ČTK

Jeden ze dvou českých závodníků v kategorii do 250 ccm Abraham nicméně nevnímá start na domácí trati jako velkou výhodu. "Svezl jsem se na ní několikrát pouze před zahájením sezony v autě. Takže jsem na tom naprosto stejně jako všichni ostatní soupeři a nevidím ani jeden důvod, proč bych měl mít nějaký časový náskok třeba před Italem Simoncellim nebo Španělem Bautistou. Jediné, co mě ještě více motivuje, je vytáhnout se před domácími diváky," uvedl na dnešní tiskové konferenci patnáctý jezdec průběžné klasifikace.

Brňan Abraham vidí na Grand Prix České republiky i negativa, kterými jsou například náročný doprovodný program a účast na množství společenských akcí. "Při závodech v zahraničí si ve čtvrtek odpoledne sednu k motocyklu a mám klid. Tady se k němu dostanu až někdy večer. Ale beru to, že i takové akce k motorismu patří," dodal Abraham, jemuž poslední dva závody nevyšly podle představ a rád by výsledek právě v Brně napravil.

Po úspěšné maturitní zkoušce cítí Abraham uvolnění a chuť k závodění. "Nyní bych si chtěl svoji pozici vylepšit. Samozřejmě bude hodně záležet na kvalifikaci a tím i postavení na startu. Kdyby se mi podařilo být v kvalifikaci do osmého místa, tak by to bylo před nedělním závodem super," nastínil své vyhlídky Abraham.

O dvě příčky před Abrahamem je v průběžné klasifikaci Pešek. "Můj cíl před sezonou bylo umístění v první desítce. Nyní jsem před ní opravdu kousek. Pokud naladíme v Brně dobře motorku, tak se tam můžeme probojovat. Jsem spokojen také proto, že moje výsledky jsou stabilní," tvrdil Pešek.

Na své první body v seriálu čeká ve třídě do 125 ccm Šembera. "Na rozdíl od loňska je konkurence hodně vyrovnaná," uvedl mladý jezdec, který se denně v rámci přípravy věnuje silniční cyklistice pod vedením zkušeného trenéra Jiřího Mikšíka. Šembera několikrát v letošní sezoně sahal v průběhu závodu po bodech, ale vždy dosud vyšel naprázdno. "Je to hodně stresující, když taková šance uteče, což mě ale ještě více napruží. Chtěl bych v Brně tuto smůlu prolomit a v závěru sezony už pravidelně bodovat," nastínil své plány Šembera.

Mladší bratr Lukáše Peška Karel se v Brně představí na divokou kartu s novým strojem Derbi. "Má podíl na mých lepších výsledcích, ale doma budu hodně nervózní," přiznal. Další držitel divoké karty Ladislav Chmelík bude mít v závodě mistrovství světa premiéru. Na silniční motocykly přesedlal z minibiků, což jak přiznal, bylo zcela jiné ježdění než na závodním motocyklu.

Autor: