5. července 2011 18:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čestní občané Fulneku: Komenský a nově Kvitová

Petra Kvitová na večeři šampionů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová na večeři šampionů. | foto: Reprofoto

FULNEK Wimbledonská vítězka Petra Kvitová dostane v rodném Fulneku čestné občanství. V pondělí o tom rozhodli městští zastupitelé. Dosud jediným čestným občanem šestitisícového města na Novojičínsku byl pedagog Jan Amos Komenský.

Starostka města Jana Mocová dnes ČTK řekla, že zastupitelé návrh schválili všemi hlasy bez ohledu na politickou příslušnost. "Kvůli dotacím jsme měli mimořádné zastupitelstvo. Seznámila jsem členy s tím, že pro Petru chystáme přivítání, i kvůli financování akce, a ze všech úst zaznělo, že si zaslouží čestné občanství," řekla starostka. Představitelé města tenistce plaketu předají v pátek.

Otec úspěšné tenistky Jiří Kvita, který je členem fulneckého zastupitelstva, ČTK řekl, že o čestném občanství s dcerou zatím

Kvitová po Wimbledonu:

Čtvrtek - setkání s prezidentem Václavem Klausem a návštěva filmového festivalu v Karlových Varech.

Pátek - přivítání doma ve Fulneku, kde dostane čestné občanství města.

nemluvil. "Neříkal jsem jí to, takže o tom zatím asi neví. Ale asi se to z médií dozví brzy," řekl Kvita.

Mocová řekla, že Petra Kvitová sice přišla na svět v porodnici v nedalekém Bílovci, ale z ní pak jela rovnou do Fulneku. "Všichni ji dobře známe. Když byla malá, obdivovala jsem, jak každé ráno poctivě jezdila s tatínkem na kurty," řekla starostka. Uvedla, že by nebyla proti tomu, kdyby se po Petře Kvitové ve městě něco jmenovalo. "Je to osobnost a Fulnek ohromně proslavila. I s ohledem na její charakterové vlastnosti a velkou vnitřní sílu, svou pílí, houževnatostí a skromností může být vzorem pro mládež," řekla starostka Fulneku.

Město pro Kvitovou na pátek od 14:00 chystá na náměstí velkolepou uvítací slavnost. Tenistka do rodného města zavítá přesně měsíc od své poslední návštěvy. "Petra má nabitý program, předtím jsme se snažili dostat ji do Fulneku půl roku. Když tady toho 8. června byla, všichni kolem byli dobře naladění, ona má v sobě takovou pozitivní energii," řekla starostka.

Jiří Kvita zatím neví, jak dlouho jeho dcera ve Fulneku pobude. "Musíme to naplánovat, aby to časově zvládla. Večer má program zase někde jinde," řekl Kvita.

Jednadvacetiletá Kvitová se stala třetí českou rodačkou, která vyhrála dvouhru ve Wimbledonu. Před ní to dokázaly Martina Navrátilová a Jana Novotná. Svůj první grandslamový titul získala Kvitová po finálové výhře ve dvou setech nad Ruskou Marií Šarapovovou.

ČTK