Když Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zveřejnil několikastránkový návod, jak by média měla psát o ženských sportovkyních, o lidech s různým genderem či sexualitou a jiných choulostivých otázkách, jako by tušil, že se schyluje v tomhle ohledu k převratným hrám.
Chalífová nyní prosí: „Vzkazuji všem lidem na planetě, dodržujte olympijské principy a přestaňte s šikanou sportovců. Váš masivní vliv lidi ničí. Zabíjí naše duše a všechny rozděluje.“
Největším, teď už světovým tématem letní olympiády ve Francii je přítomnost právě Chalífové a Tchajwanky Lin Jü-tching v ženské kategorii boxu, ačkoliv je z ní Mezinárodní boxerská asociace (IBA) loni vyřadila, protože ani jedna neprošla „testem genderové způsobilosti“.
Podle IBA laboratorní testy z krve zjistily přítomnost typicky mužských XY chromozomů a zvýšenou hladinu testosteronu.
Chalífová na olympiádě porazila už dvě soupeřky, postoupila do semifinále, zajistila si minimálně bronz a taky se ocitla pod obřím tlakem veřejnosti, médií a celebrit bojujících za „zachování tradičního světa“.
„Ubližujete lidské důstojnosti,“ tvrdí Chalífová v rozhovoru pro SNTV.
O tom, co svět zajímá nejvíc, ale mluvit nechtěla. Odmítla prozradit, zda a jak ji IBA na šampionátech v roce 2022 v Turecku a 2023 v Indii testovala.
„Nezajímá mě, co si ostatní myslí. Přijela jsem si pro medaili. Olympijský výbor věc napravil a zachoval se vůči mně spravedlivě. Jsem ráda, protože se ukázala pravda,“ věří Chalífová.
Na olympiádě může v ženské kategorii startovat proto, že IBA nemá v Paříži žádnou pravomoc a Chalífové se stačilo prokázat pasem, kde má napsáno v kolonce pohlaví „žena“.
Důkaz světu o tom před pár dny podával i její otec, když na kameru ukázal dokument, který by měl být rodným listem, společně s fotkou malé holčičky Imán.
Tím chtěl vyvrátit nepodložené spekulace o tom, že se Chalífová narodila jako kluk a teď je z ní trans sportovkyně: „Odmalička milovala sport, hrála fotbal. Říkali jsme jí, ať všem dokáže, že se pletli. Doufám, že uctí Alžírsko a všechny arabské země. Je naším vzorem.“
Jakékoliv objasnění ohledně přítomnosti typicky mužských XY chromozomů a zvýšené hladiny testosteronu však dále chybí. Jak ze strany IBA, tak MOV i samotných sportovkyň.
Další soupeřku už jednou porazila
Chalífovou v úterý mezi 22. a 23. hodinou vyzve o postup do finále Thajka Džandžem Suvannapchengová.
„Nevím, jestli zesílila, nebo se jí změnila úroveň hormonů,“ krčí rameny soupeřka. „Dívala jsem se na ni a se ženami už několikrát prohrála, i když to už nějaký čas bude. Každopádně mě nemůže nijak zastrašit, protože věřím, že jsem stejně dobrá.“
Suvannapchengová už s Chalífovou boxovala. Právě na inkriminovaném šampionátu loni v Indii, který některé západní země bojkotovaly kvůli napojení IBA na Rusko.
Thajka prohrála údajně kvůli vyčerpání a menstruaci, zároveň měla prohlásit, že síla úderů a fyzička Chalífové byly velké.
Trenér Suvannapchengové před zápasem řekl, že v síle se Chalífové vyrovnat nemohou, ale v rychlosti budou lepší. Utkají se v kategorii do 66 kilogramů.
Další diskutovaná boxerka Tchajwanka Lin nastoupí v semifinále ve středu večer, ta pro změnu boxuje v kategorii do 57 kilogramů.