Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chci se rvát o bednu, říká Aleš Loprais a chce zase dobýt Rallye Dakar

Sport

  8:30
SOSNOVÁ - Tradičně s nejvyššími ambicemi odletí na začátku ledna Aleš Loprais na start dalšího ročníku Rallye Dakar. Synovec šestinásobného vítěze slavné pouštní soutěže Karla Lopraise patří každoročně mezi nejrychlejší závodníky kategorie kamionů, často jej ale zastavují nehody nebo technické problémy. Před blížícím se startem 36. ročníku rallye si ale Loprais nedal za cíl soutěž dokončit, chce skončit mezi nejlepšími třemi.

Automobilový závodník a účastník Rallye Dakar Aleš Loprais foto: ČTK

"Na Dakaru už jsem zažil ledacos. Jedu tam s pokorou, respektem, ale stále i s tím, že se chci rvát o bednu. To u nás bylo, je a bude. Jedeme stejně jako každý rok zkusit Dakar dobýt," řekl Loprais na Setkání automobilových mistrů v Sosnové na Českolipsku. "Mám podium, vyhrál jsem několik etap a v minulých dvou letech jsme byli blízko vítězství. Kdybych chtěl něco méně, tak bych musel být divný. Jedeme závodit," řekl. Třiatřicetiletý pilot obsadil třetí místo hned při své premiéře za volantem tatry v roce 2007, kdy se závodilo ještě v Africe. Po přesunutí rallye do Jižní Ameriky již tak vysoko nikdy v cíli nebyl, dokázal ale několikrát vyhrát etapu.

Tatra Aleše Lopraise na Rallye Dakar

Tatra Aleše Lopraise na Rallye Dakar

"Na Dakaru vás vždy něco překvapí. V rámci možností našeho rodinného týmu jsme ale udělali maximum a teď se ukáže, zda to maximum bylo dostatečné nebo ne," uvedl Loprais. O úspěch bude usilovat s novým speciálem Tatra, který je výrazně výkonnější než dřívější kamion. "Je to evolučně jiné auto, kapotovaný speciál. Devadesát procent dílů je jiných. Otestovali jsme ho na Silk way rallye, ale až Dakar pro něj bude křest ohněm," podotkl Loprais. Z auta ale stále má i velký respekt. "Má velký výkon. To ale není všechno, i s méně výkonným autem jsme byli vypředu. Na Dakaru mi jde spíše o výdrž. Důležité je mít bezchybné auto, které je schopné držet extrémní tempo po celou dobu bez poruchy. To je klíč k úspěchu," řekl.

Pořadatelé příštího ročníku dakarské rallye označili závod za jeden z nejtěžších v historii a Loprais s tím souhlasí. "Očekávám nejtěžší Dakar za posledních pět let zejména vzhledem k jeho délkám. Jsou tam tři maratonské etapy dlouhé přes 600 kilometrů a jet plný plyn tak dlouho v místech, které neznáte, je maso," uvedl Loprais. Do startu Rallye Dakar zbývá ještě více než měsíc, pilot InstaForex Loprais týmu je využije i k tréninku najíždění písečných dun ve Spojených arabských emirátech. Protože jeho kamion je už na cestě lodí do Argentiny, bude jezdit s osobním autem. "Určitě to pomůže. Jde o to získat správné návyky. Pak jde jen o to zvyknout si na velikost. Odřít při couvání můžete osobák i náklaďák," dodal Loprais.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.