Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chlápek z pekla! Za homofobní slova o bojovnici ‚Cyborg‘ ztratil fotograf licenci

Sport

  6:00
PRAHA - Byť už bylo po zápase, mezi tábory hvězdných zápasnic UFC Cris „Cyborg“ Justinové a Holly Holmové to v neděli a na začátku tohoto týdne vřelo vlastně ještě více než v oktagonu. Vše nastartoval tweet fotografa z gymu druhé jmenované Marka Aragona na adresu vítězné Brazilky.

Brazilka Cris Cyborg Justinová. foto: Reprofoto

V oktagonu nebylo příliš o čem. Na UFC 219 obhájila Brazilka přezdívaná „Cyborg“ pás šampionky pérové váhy proti Američance Holly Holmové celkem s přehledem.

Jenže po duelu, kdy druhá jmenovaná zamířila na vyšetření do nemocnice, rozbouřil sociální sítě tweet Marka Aragona: „Tenhle chlápek je nepříjemný jako samo peklo. Dle toho, co bylo řečeno, je Holly Holm první, kdo mu rozbil nos. Jsi můj hrdina Holly. Těším se na tebe zpět v gymu.“

Holly Holmová a Cris Cyborg (čelem) v souboji na UFC 219.

Právě oslovením „dude“ a zájmenem „his“ si Aragon, osobní fotograf Holmové respektive gymu Jackson-Wink MMA, kde se připravuje, zadělal na problémy.

Ostře se proti tomu ohradili nejen fanoušci, ale také sama dvaatřicetiletá Brazilka a UFC.

„Je nepřípustné, aby oficiální zástupce Holly a jejího týmu mě po vzájemném zápase označil za transgender. Jejich fotograf dostal akreditaci být v zákulisí galavečera a proto od něj očekávám omluvu nebo taková opatření, aby se již na dalších akcích UFC neobjevoval,“ napsala v pondělí odpoledne na svůj instagram naštvaná bojovnice, kterou většina fanoušků zná více pod její přezdívkou „Cyborg“ než rodným příjmením Justinová.

A vedení nejslavnější ligy smíšených bojových umění reagovalo téměř okamžitě. „UFC si je všeho velmi dobře vědoma a znepokojená. UFC podobná prohlášení nehodlá tolerovat. Informovali jsme Jackson-Wink MMA o tom, že dotyčnému nebude udělená akreditace pro další naše galavečery,“ zní ve středečním prohlášení soutěže.

Brazilka Cris Cyborg Justinová.
Cris Cyborg opouští oktagon po zápase s Holly Holmovou stále coby šampionka UFC...

A co vlastně vedlo Aragona k jeho tweetu, kvůli kterému přišel o akreditaci a částečně tak o zdroj svého příjmu?

Brazilka měla v minulosti dva dopingové prohřešky (jeden loni), mnozí škarohlídi pak poukazují na její vizáž a také hluboký hlas. Aragona ale k jeho profesnímu úletu vedla údajně osobní zkušenost se „Cyborg“ krátce po galavečeru.

„Stihl jsem poslední autobus s arény zpět na hotel. V něm seděla Cyborg a její tým. Nešlo neslyšet, co si povídají, jak shazují umění Holly, její vítězný kop proti Rondě Rouseyové, jak ji obviňují z toho, že jen utíkala, a když se v sobotu přiblížila, tak se po ní u klece jen plazila. Ponižovali ji a moje osobní emoce zastínili moji profesionalitu,“ zní ve dlouhém Aragonově vysvětlení jeho zkratu.

„Ale co mě naštvalo nejvíce, byla slova Cyborg o údajném dopingu v našem kempu, že nebyla Holly dostatečně testovaná. Pouze jeden současný bojovník našeho týmu byl někdy pozitivně testován na doping, přitom naši bojovníci absolvovali stovky zápasů v UFC či jinde po světě. Všichni mají své domovské týmu, zde se připravují v kempech před zápasy, nelze vše uhlídat, přesto toto číslo mluví za vše,“ přidal hlavní důvod svého „blikance“.

Následně doplnil: „Nejsem na to, co jsem udělal hrdý, a upřímně se omlouvám Cris Cyborg, jejím přátelům, fanouškům a také své rodině za to, co jsem udělal a jak jsem pošpinil tento turnaj. Také bych se rád omluvil členům Jackson-Wink MMA, že jsem do toho zatáhl.“

As the most hated photographer in the world today, I feel its necessary to comment on the recent fall out I’m causing for both Hollys and Cyborgs camps, and their respectful friends, fans, and families. At the conclusion of UFC 219, I took the final bus out of the arena back to the hotel and ended up on the same bus as Cris Cyborg and her team. As I sat in the back I began to hear them cheer and revel in their victory and discuss small parts of the event. A couple things really bothered me. I heard them laughing and commenting on a picture that renowned photographer Esther Lin took of Cyborgs toes literally in Hollys eye from a kick. Cyborg then went on to discuss how during clinches “the bitch” just “stayed and hugged her but she did nothing”. When I got back to the hotel I posted a picture with an inappropriate caption that everyone is now talking about. I was obviously acting out of anger and frustration. My personal emotions got in the way of my professional status which I failed to adhere to. But there is more to it, Cyborg leading up to the fight through her own Social Media accounts accused Holly and our camp of being the most drug failed camp ever. This is a totally fabricated lie and can’t be based on any merit whatsoever. Only one CURRENT athlete from our camp has ever been punished for USADA related issues and I was extremely frustrated with the perception that Cyborg and her fans had painted us as cheaters and losers.  Jackson Wink had over 60 UFC fights throughout the world and hundreds of other fighters fighting all around the world at many different organizations. Every fighter has their home team based out of whatever country or state they hail from and come here for training, some of them with their own teams. We absolutely can’t be responsible for each and every one of their daily activities. That being said I am embarrassed by my actions and I sincerely apologize to @criscyborg and her friends, fans, and most importantly her family for posting such an ugly misrepresentation of a great hard earned championship retention. I also want to apologize to the members of team Jacksonwink who were effected by that insincere post.

Příspěvek sdílený Mark A. Aragon (@ma2_media),

Přijme Brazilka tato slova? A uvidíme někdy v budoucnu Aragona zpět na galavečerech UFC?

Nebo třeba u boxerského ringu. Obě dámy totiž nakously, že by si mohly střihnout odvetu, tentokrát mezi šestnácti provazy.

Cyborg je kromě jiného skvělá boxerka s drtivým úderem, navíc je sparingpartnerka jedné z nejlepších žen současného boxerského ringu – Američanky Claressy Shieldsové.

Holmová pak do klece přešla definitivně v roce 2013 z boxerského a kickboxerského ringu coby jedna z nejúspěšnějších žen těchto odvětví. Dosud je jedinou bojovníci, která má titul šampionky respektované organizace v kickboxu, profesionálním boxu a MMA.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat