Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chlumský Contadorovi nevěří: Zkažením jídla doping nevzniká

Sport

  17:44
PRAHA - Úsměv ve tváři Jana Chlumského, šéfa Antidopingového výboru České republiky, vyvolala zmínka, že cyklista Alberto Contador svádí vinu na špatné jídlo. Což cyklistovi údajně řekli i lidé z Mezinárodní cyklistické federace UCI.

Alberto Contador si žlutý dres pro vedoucího závodníka Tour de France ponechá foto: Bogdan CristelReuters

Je možné, aby se zakázaná látka dostala do závodníkova těla kontaminovaným masem?
Možné je leccos, ale nelze to nikterak doložit. Že by někdo nechal zahnít rybu a narodil se clenbuterol? To rozhodně nejde, clenbuterol nesprávným skladováním potravin nevznikne. A není obsažený ani v lidském těle, ani v těle živočichů. Spíš to asi bude chtít svést na potravinové doplňky. To je pravděpodobnější, ale není obvyklé, že by se tato látka někde objevila. Kdyby to dokázal, mohl by se mu trst svést na polovinu. Ale jestliže nepřijde s nějakým věrohodnějším vysvětlením, než je zkažené maso, dostane dva roky.

DÁLE ČTĚTE

Contadorův nález je ze dne volna, tedy po 16. etapě. Ve žlutém však už absolvoval předchozí etapu, tudíž absolvoval odběr, ale pozitivní test neměl. Stálo by mu za to vzít si zakázaný podpůrný prostředek před šestnáctou etapou?
Mezi etapami si něco vzít mohl. Ta látka rychle vyprchá, jezdci s tím mohou kalkulovat. Navíc šlo o horské etapy a clenbuterol má vliv i na dýchací a oběhový systém.

Ve vzorku cyklisty bylo nalezeno velmi malé množství clenbuterolu, údajně šlo o 50 pikogramů. I tak malé množství mu mohlo pomoci?
Ale to se našlo v dané chvíli, o deset nebo dvacet hodin dřív tam mohlo být mnohem větší množství. Ta látka v těle vydrží jen krátce, tohle mohl být už jenom zbytek."

Nizozemec Douwe de Boer, kterého si Contador nyní najal jako antidopingového experta, tvrdí, že cyklista měl clenbuterol v moči i v dalších dvou etapách. Nicméně prý šlo o tak malé množství, že to UCI jako doping neklasifikovala. Je to možné?
On to hlavně nemůže vědět, to je blábol. Ta látka tam buď je a laboratoř to hlásí, anebo není. Jde o velice citlivé přístroje, které zaznamenají jakékoli množství a vždycky je to pozitivní nález. I kdyby to bylo třeba pětadvacet pikogramů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!