Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chlumský: Novák má naději pouze na snížení trestu. Pravidla porušil výrazně

Sport

  21:00
PRAHA - Antidopingová agentura WADA udělala vstřícný krok. Tedy - pokud jde o meldonium. Trestat prý bude pouze sportovce, kteří měli do 1. března v těle víc než jeden mikrogram látky, která je zakázaná od 1. ledna, na mililitr moči. Může to nějak pomoci českému zápasníkovi Petru Novákovi?

Zápasník Novák má smůlu, pravidla porušil výrazně. foto: Pavel Ryčl

„Nemůže, to doopravdy ne,“ má jasno Jan Chlumský z Antidopingového výboru České republiky. „Byl sice testován po polovině ledna, ale zjištěná hodnota meldonia v jeho těle byla vyšší,“ dodává a nechce zmíněnou hodnotu konkretizovat. „To bude předmětem jednání disciplinární komise svazu zápasu.“

Chlumský zároveň upřesňuje zmíněný vstřícný krok agentury WADA. „Když měl nějaký sportovec v období od Nového roku do 1. března v těle méně než jeden mikrogram meldonia na mililitr moči, je to pořád porušení pravidel. Takže pokud se tak stalo při turnaji nebo soutěži, je z ní vyloučený a vrací případnou medaili, ale dál už není potrestaný.“

Jak rychle látka z těla vyprchá? Pakliže sportovec „bral“ meldonium několik dní po sobě a pak jej po podzimním zjištění, že už půjde o zakázanou látku, vysadil, měl den poté v moči i závratných 500 mikrogramů na mililitr. „Ale den po dni se to snižuje a za dva až tři měsíce, pokud látku nepoužívá, je hodnota skutečně pod jeden mikrogram,“ vysvětluje Chlumský.

Meldonium pomůže každému sportovci

Samotná zpráva o Novákově pozitivním testu, čímž zápasník vstoupil do dějin jako první český sportovec, který na tuto látku podle všeho doplatí, jej prý nepřekvapila. „Dřív bylo meldonium natolik rozšířenou látkou, že by bylo divné, kdyby se tím žádný náš sportovec „nenakazil“. Tudíž mě to nepřekvapilo,“ říká.

Zpráva zaskočila především činovníky svazu zápasu. „Zdrtilo mě to. Petra znám odmalička jako velkého poctivce, a pak se stane takové pochybení. Rozhodně vím, že to neudělal úmyslně - celé roky se mnou jednal na rovinu a já mu věřím,“ hájí osmadvacetiletého zápasníka svazový šéf Belo Svitek.

Může meldonium sportovcům, potažmo zápasníkům pomáhat? „No jéje. Pomůže každému sportovci, snad kromě šachistů a šipkařů. Je to „osvěžovadlo“, které posílí každou buňku. Přesněji, meldonium vylepšuje energetický metabolismus v buňkách. Proto ho sportovci tak rádi brali. Snad už ho neberou,“ dodává Chlumský.

Doping není v českém zápase úplnou novinkou. „Před lety jsme měli dva případy mladých zápasníků, kteří byli v širším hledáčku reprezentace. Jeden si dal na horách mariánku a pak měl pozitivní trest. Druhý bral podpůrný prostředek, který neměl v návodu upozornění, že obsahuje nedovolenou látku. Bránili jsme se, ale neznalost neomlouvá. Oba byli potrestáni, jeden kvůli tomu se zápasem skončil,“ líčí předseda svazu.

Lepší vysvětlení než v případě Šarapovové

V zápase není novinkou ani meldonium - nedávno spatřila světlo světa zpráva, že pozitivní test na tuto látku měl Gruzínec Davit Modzmanašvili, stříbrný medailista z olympijských her v Londýně, a spolu s ním dalších pět gruzínských zápasníků. Modzmanašvili se sice na rozdíl od svých kolegů přiznal, šlo však o jeho druhý dopingový prohřešek a tudíž mu hrozí doživotní zákaz činnosti.

Petr Novák se hájil tím, že meldonium nebral pravidelně. Mělo se tak stát dvakrát - jednou při loňských Evropských hrách v Baku a pak až v prosinci. Pokaždé prý na něj šla chřipka a on potřeboval trénovat.

Případ nyní řeší disciplinární komise Českého svazu zápasu, verdikt by mohla vynést v květnu. „Nemůžu předjímat, jestli jeho obhajoba obstojí před disciplinárkou. V každém případě je to o něco lepší vysvětlení, než jaké podala Maria Šarapovová,“ připomíná Chlumský slova ruské tenistky, že zakázané meldonium užívala kvůli nedostatku hořčíku a proti údajně dědičné cukrovce.

„Pokud má někdo potíže s cukrovkou, je mu lékařem doporučeno spíš upravit stravování. A když měla Šarapovová problémy s nedostatkem hořčíku, měla brát magnesium,“ vysvětlil Michal Polák rovněž z Českého antidopingového výboru

Chce to větší osvětu, připustil šéf svazu

Novákovi každopádně hrozí čtyřletý zákaz činnosti. „Existuje možnost snížení trestu kvůli určitým polehčujícím okolnostem, ale je to složité. V době, kdy byl zápasník testovaný, bylo meldonium už tři týdny zakázané,“ říká Chlumský.

Existuje snad ještě nějaká naděje? „Agentura WADA v současné době pracuje na tom, aby nějak upřesnila hranici, kdy lze postih sportovce zmírnit, mírnější tresty se předpokládají u hodnot do 15 mikrogramů meldonia na mililitr moči. Ale není to automatické, sportovec musí nějak doložit svoji nevinu nebo neznalost. Jenže to se českého zápasníka netýká,“ konstatuje.

Možnost, že by disciplinárka českého svazu potrestala Nováka výrazně nižším trestem, je prý velmi nepravděpodobná. „Nezapomeňte, že oznámení o výši trestu se posílá na několik adres včetně nás, WADA a podobně, všechno podléhá kontrole,“ přibližuje Chlumský.

Šéf zápasníků Svitek si nemyslí, že by Novákův případ nastal chybou svazu. „Aktualizované seznamy zakázaných látek dostáváme od Českého olympijského výboru. Je pochybení závodníka, že to nezaregistroval. Nicméně je to pro nás poučení, před každým soustředěním reprezentace musíme provádět větši osvětu,“ připustil.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat