Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chodkyně Drahotová byla na v Pekingu osmá. Nestačila tempu Číňanek

Sport

  7:50
PEKING - Česká chodkyně Anežka Drahotová obsadila ve finále závodu na 20 kilometrů na mistrovství světa v Pekingu osmé místo a oproti šampionátu v Moskvě před dvěma lety si o jednu pozici pohoršila. Cílem prošla v času 1:30:32.

Číňanky Liu Hong, Lu Xiuzhi a Anežka Drahotová na začátku závodu. foto: ČTK

Závod ovládly domácí reprezentantky, první zlato pro Čínu vybojovala Liou Chung (1:27:45), druhá skončila ve stejném času Lu Siou-č’. Třetí místo obsadila Ludmila Oljanovská z Ukrajiny (1:28:13).

Bronzová medailistka z loňského mistrovství Evropy v Curychu Drahotová akceptovala zpočátku závodu extrémně rychlé tempo čínské dvojice a zahrála si vabank. „Nemyslím si, že by to bylo až zas tak rychlé, ale dneska jsem se necítila úplně ve své kůži, nebyl to můj den,“ povídala Drahotová, jež úprk nevydržela a postupně se pořadím propadla. Možná také proto, že ji trochu trápil stehenní sval. „Teď jsem docela bolavá, takže dneska úplně spokojená být nemůžu,“ řekla dvacetiletá juniorská mistryně světa i Evropy, jejíž letošní český rekord má hodnotu 1:26:53.

Rychlé tempo Číňanek

Byla to hra buď, anebo. Anežka Drahotová chtěla medaili z mistrovství světa v Pekingu a na začátku závodu na 20 km chůze akceptovala rychlé tempo dvou čínských chodkyň. To jí vzalo síly, že nakonec na ni nezbyl ani bronz. Do cíle došla vysílená na osmém místě.

Věřila, že v ideálním rozpoložení by na medaile útočila. „Kdybych se cítila standardně, jak jsem zvyklá. Velké zklamání to pro mě není, protože vím, že jsem do toho dala všechno. Jen mi chyběl ten drajv, jaký mívám v konci. Ty síly mi chyběly, tělo se mnou dneska nějak nespolupracovalo,“ povzdechla si po závodě.

Vzhůru za medailí. Drahotová se děsí jen ranního vstávání a smogu

Už na stadionu Číňanky Siou-č’ Lu a Liou Chung, světová rekordmanka, od ostatních odešly, jen Drahotová se odhodlala jít s nimi. „Asi jde na pocit, ale je to nejspíš sebevražda,“ utrousil u trati kouč Ivo Piták. „Tohle jestli ty holky vydrží, tak smeknu klobouk,“ prohlásil.

Číňanky vydržely, Drahotová nikoliv. „Nebyl to dnes ode mě takový lehký krok, na který jsem zvyklá,“ hodnotila česká reprezentantka po závodu. Polovinu z něj se trápila. „Nechtěli jsme udělat taktickou chybu a já myslím, že z mé strany to taktická chyba nebyla,“ pokračovala Drahotová. „Kdo nic nezkusí, nic nevyhraje,“ smířil se s tím Piták.

Rekord vícebojaře Helceleta

Český vícebojař Adam Sebastian Helcelet zahájil závod během na sto metrů časem 11,09 sekundy, do dálky potom skočil 729 cm a figuroval na sedmnácté pozici. Ve vrhu koulí si však zlepšil osobní rekord na 15,30 metru a pořadím se posunul o pět míst na dvanáctou pozici. Závod vede světový rekordman Ashton Eaton z USA, který dva roky neabsolvoval celý desetiboj. Po třech disciplínách má 2830 bodů po výsledcích 10,23 sekundy na stovce, 788 centimetrů v dálce a 14,52 v kouli a jasně vede.

Autor: