Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lauda: Chovali se ke mně divně. Až film mi ukázal ohořelou tvář

Sport

  15:20
U filmu Rivalové i boss F1 tleskal vstoje. Natolik ho uhranul příběh "nesmiřitelných", který právě vstupuje do českých kin. Přitom se scénářem o F1 Bernie Ecclestone dřív vyhodil i slavného Stallonea.

Rivalové - v autě i v životě. foto: Reprofoto

Z tváře mu sundali obvazy, vyšel z nemocnice a najednou viděl jen vyhýbavé, až zděšené pohledy jiných. Nechápal, v duchu se ptal, co se děje, a nahlas pokládal otázku: "To je to tak hrozné?" A slyšel jen nejasné odpovědi. Teprve po 37 letech, když "sám sebe" spatřil na filmovém plátně, Niki Lauda pochopil, jak jeho popálená tvář okolí šokovala.

"Situaci jsem viděl svýma očima a byl jsem překvapený tím, jak divně se na mě ostatní dívají. Přišlo mi to nezdvořilé. Ale teď vidím ten film a vím, jak mě viděli ostatní. Najednou je po víc než 30 letech chápu."

To "odpuštění" se odehrálo po zhlédnutí filmu Rivalové, jenž je o něm, o Jamesi Huntovi a jejich bitvě v šampionátu F1 v roce 1976. A je i o nehodě, kterou se Lauda v srpnu 76 na německém Nürburgringu "proslavil" a kterou sám nazval: "Do pekla a zpět".

Tehdy v rychlosti 250 km/h narazil do plotu, který ho odrazil zpět na dráhu, a naboural do něj Brett Lunger. Laudovo ferrari vzplálo, a než pilota - naštěstí při životě - z kokpitu vytáhli, přišel o pravé ucho, část tváře i těla zůstala popálená.

A i Daniel Brühl - muž, který Laudu ve snímku ztvárnil, přiznal, že se po devítihodinovém líčení v zrcadle sám sebe děsil. "Mluvil jsem s Nikim a říkal, že to bylo neskutečně bolestivé a strašné." Přitom se mohl peklu vyhnout.

Ještě pár dní před závodem ostatní prosil, aby se v Německu kvůli bezpečnosti vůbec nejelo, což však vadilo Huntovi, protože by jeho šance na titul byla fuč. A tak Laudu piloti přehlasovali.

"Ve středu před závodem jsem si jel s Nikim projet okruh. Zastavili jsme přesně v té zatáčce, kde se to později stalo, a on řekl: Tady když někdo havaruje, tak to bude velká nehoda," popisoval pro F1 Racing rakouský novinář Helmut Zwickl.

Byla, Lauda z ní však vyšel živ a ještě v té sezoně se k závodění vrátil. Nakonec s Huntem o jediný bod boj o titul prohrál, leč dal námět k filmu, jenž může doufat v Oscara. A to i díky pomoci Laudy, jenž se stal trojnásobným mistrem F1.

Svůj příběh nejdřív převyprávěl hollywoodskému scenáristovi Peteru Morganovi, později mu dělal korekce.

Třeba když četl popis této scény: "Lauda vstupuje do svého ferrari, otáčí klíčkem a motor se rozjíždí." Pilot zvedl ruce k nebi a zakřičel: "To je celé špatně. Jste idioti!" "Co je špatně?" ptal se překvapivě scenárista. "F1 přece nemá klíče."

Všechno není pravda

Pak zase trávil dny s hercem Brühlem, jenž od něj pochytával rakouský akcent. Vzal ho s sebou i na závod do Brazílie, seznámil s Rosbergem, Vettelem i Schumacherem. "Niki mi řekl pár osobních věcí, které nemohu vyzradit, ale bylo to od něj chytré. Věděl, že čím víc se mi otevře, tím líp ho budu hrát." A režisér Howard? "Ten měl na mě tak pět milionů otázek," řekl Lauda.

Ale přece jen není všechno na plátně pravda. Ve skutečnosti nebyli Lauda s Huntem rivalové, spíš přátelé. "Takový je Hollywood. Je to ale založené na skutečném příběhu," říká Lauda.

A co není pravda, pane Laudo? "James tam dostal všechny ženské a já ne," zasměje se Lauda. "Ale to je jen polopravda."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!