Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Atletiko, uč se. Šampion Froome dává za vzor bojů s dopingem cyklistiku

Chris Froome. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chris Froome. | foto: Reuters

LONDÝN Chris Froome, dvojnásobný vítěz Tour de France, se vyjádřil k obřímu dopingovému skandálu, který hýbe světovou atletikou. Podle britského jezdce týmu Sky by měla atletika testovat sportovce mnohem důkladněji – podobně jako cyklistika.

„Z toho, co vím, tak testy atletů nejsou zdaleka na takové úrovni jako v cyklistice,“ řekl Froome webu BBC. „Atletika musí vynaložit mnohem více prostředků proti dopingovým hříšníkům. Byl by to jednoznačně krok správným směrem.“

Doping v atletice

Televizní stanice ARD a britský list The Sunday Times přišly začátkem srpna s tvrzením, že 146 medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších a ve vícebojích mělo podezřelé výsledky krevních testů. Abnormální hodnoty prý vykázaly i některé testy českých atletů.

Froome patří v cyklistické branži mezi skupinku těch, kteří se snaží milovaný sport po skandálech z minulosti neblahé pověsti zbavit. Na letošní Tour vyprávěl, že cyklistické komisi doporučil noční testování jezdců a též upozornil na celkový úbytek namátkových kontrol.

„Věřím, že špinavé období cyklistiky je minulostí. UCI (Mezinárodní cyklistická unie) zapracovala na zlepšení testů a provádí kontroly 24 hodin denně,“ pochvaluje si Froome.

V atletice mu podobný přístup chybí. Její komisaři prý podcenili prevenci a kontroly jsou příliš slabé. Zároveň také podpořil hrstku britských běžců, kteří se vzbouřili proti hromadnému nařčení a zveřejnili krevní testy, aby očistili svá jména.

Na Frooma chrstli kelímek s močí

Vlídná slova britského jezdce ovšem leckdo zpochybňuje. Podle řady cyklistických příznivců si bohatá stáj Sky v čele s Froomem dopingem na velkých závodech sama pomáhá. Byť se to nikdy neprokázalo.

Někteří fanoušci svoji nenávist dostatečně demonstrovali na Tour de France, kde na pozdějšího vítěze bučeli, polili jej močí a arbitři dokonce testovali jeho kolo, jestli v něm nemá schovaný motor.

„Jsem čistý, nikdy jsem neměl pozitivní test a vím, co jsem musel podstoupit, abych se dostal až sem. Přesto pořád někdo prezentuje lidem negativní pohled na cyklistiku,“ ohradil se Froome.

Z narůstající nedůvěry k jeho stáji obvinil některé média, která údajně o závodu informovala necitlivě. 

Ostře se tehdy k celé situaci vyjádřil na svém Twitteru i Lance Armstrong, jenž se postaral o největší dopingový skandál v dějinách cyklistiky. „Froome, Porte a Sky jsou velice silní. Až příliš silní na to, aby byli čistí?“

Lukáš Šonský

Autor

Lukáš Šonskýlukas.sonsky@lidovky.czČlánky
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....