9. října 2011 19:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Chtěl jsem už jen dojet, řekl Váňa po vítězství

Spokojený Josef Váňa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spokojený Josef Váňa | foto: Lidové noviny

PARDUBICE Žokej Josef Váňa si nadmíru užil své osmé vítězství ve Velké pardubické. Třetí triumf s Tiumenem v řadě se ale nerodil lehce. Málem spolu nepřešli slavný Taxisův příkop, ale ztrátu dohnali a cílem proběhli první.

Váňa s Tiumenem na nejtěžším skoku dostihu - Taxisově příkopu - zaváhal a žokej měl co dělat, aby nespadl. Na soupeře kvůli tomu ztratil a v duchu mu bleskla myšlenka, že s favoritem vyhrát nemusí. "Aspoň někam dojedu, je blbý to vzdávat," říkal si.

Zatímco loni s Tiumenen skočili Taxis suverénně, letos tady málem jejich naděje skončily. Žokej sám netušil, co přesně se stalo. "Zdálo se mi, že mi nějaký kůň křížil cestu, Tiumen pak musel volit skok doleva, kde měl další kůň problémy. Tiumen dopadl na hranu, ale podařilo se mu vylízt. A já naštěstí nespadl," popsal Váňa kritickou chvíli.

O VELKÉ PARDUBICKÉ ČTĚTE TAKÉ

Váňa s Tiumenem jeli dál a před Zahrádkami se na soupeře dotáhli. "Snažil jsem se udržet nervy a nezpanikařit, ale bál jsem se, že jsem to přehnal," řekl Váňa. Nechal koně chvilku odpočinout kolem lesa a u Havlova skoku se dostal na pozici jako loni a předloni, kdy rovněž vyhrál. "To mě napadlo, že to nebude tak špatné," řekl.

Jenomže v čele letěla Sixteen, kůň stejně jako Tiumen trénovaný Váňou, s žokejem Bartošem a zdálo se, že je nezdolatelná. "Měl jsem dojem, že tu bílou potvoru asi nedoženu. Jela jako z praku a jako vyměněná," pochyboval Váňa. Ve finiši ale měl Tiumen více sil a tréninkovou partnerku porazil.

"Nakonec Tiumen zase dokázal, že je na téhle distanci asi náš nejlepší překážkový kůň," řekl Váňa. Pro Tiumena má Váňa od jejich prvního společného vítězství ve Velké pardubické jen slova chvály a stejné to bylo i nyní. "Na Tiumenovi je to takové lehké svezení. Já jenom stojím a v duchu říkám: 'Udělej tohle a tamhleto' a on to dělá," řekl Váňa o desetiletém valachovi ze stáje Köi Dent a už se těšil na další společné tažení v příštím roce.

Josed Váňa a Tiumen

Při vyhlášení dostal Váňa hobla. Před vyprodanou tribunou ho do vzduchu vyhazovali žokejové umístění do sedmého místa. "Když jsem letěl poosmé nahoru, tak jsem se jich chytl, protože jsem nevěřil, že mě nenechají spadnout," vtipkoval.

Pokud Váňa pojede s Tiumenem i příští rok, bude mít šanci vyhrát počtvrté za sebou, což žádný kůň nedokázal. Navíc by čtyřmi tituly vyrovnal Železníka, kterého jezdil rovněž Váňa. "To by bylo pěkný," zamyslel se Váňa a zopakoval, že Tiumen a Železník jsou rozdílní. "Tiumen je kůň na myšlenku, Železník byl hajzl." Vyhrávat se Železníkem a nyní s Tiumenem je pro Váňu jiné i kvůli době.

Tehdy se závodilo v dobách komunismu, nyní je demokracie. "Tenkrát bylo všechno jinačí, takové volnější a teď je to o hrozném fofru," řekl Váňa. Výhra jako taková je pro něj ale pořád stejným zážitkem. "Je to úžasné zadostiučinění. Naordinuji si režim, že se mi to kolikrát nelíbí, ale když se mi to podaří, tak jsem rád, že jsem do toho šel." Za rok by se Váňa v případě výhry stal nejstarším vítězem dostihu. Tento primát drží Vladimír Hejmovský, který roku 1951 vyhrál v 59 letech. "Já za to nemůžu, že se jelo tak brzy," usmál Váňa, který oslaví devětapadesáté narozeniny 20. října.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!