Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chyba před olympiádou. Organizátoři prodali příliš mnoho vstupenek

Sport

  11:40
LONDÝN/PRAHA - Organizátoři letošní olympiády v Londýně přiznali, že prodali příliš mnoho vstupenek na synchronizované plavání. Kapacitu sportoviště překročili o 10 tisíc míst. Úspěšní žadatelé o vstupenky se teď zřejmě budou muset spokojit s jinou disciplínou.

Ilustrační foto foto: Reuters

Pořadatelé letních her se netají tím, že k problému došlo kvůli lidskému pochybení během druhé fáze prodeje loni v červnu. Když lidem nabízeli zbývající vstupenky, o které nebyl v prvním kole zájem, počítačový systému ukazoval 20 tisíc volných míst. Těch přitom reálně zbývalo jen 10 tisíc.

Od prosince tak organizátoři oslovili více než 3 tisíce fanoušků a nabízí jim vstupenky na disciplíny, o které žádali nespěšně. Tyto náhradní lístky prý pocházejí ze záložních zdrojů, které se měli dostat do prodeje až po definitivním potvrzení kapacit jednotlivých sportovišť.

"Právě při závěrečných kontrolách diváckého obsazení jednotlivých disciplín jsme však odhalili, že došlo k pochybení u synchronizovaného plavání," řekl tiskový mluvčí Organizačního výboru olympijských her v Londýně 2012.

Fanoušci, kterých se pochybení týká, však nemusí být zklamaní, protože na situaci zřejmě vydělají. Jako omluvu většinou dostanou vstupenky na atraktivnější a žádanější sporty. Proto není divu, že náhradní řešení většinou přijímají bez protestů.

Právě systém prodeje lístků bývá označován za největší potíž související s pořádáním londýnské olympiády. Upřednostňuje totiž zájemce, kteří nabízejí velké finanční částky za větší množství vstupenek. Organizační výbor jej však dál brání. Výkonný ředitel Organizačního výboru olympijských her Paule Deighton tvrdí, že je férový a odkazuje se na statistiky. Systém jim už vydělal 537 milionů liber z očekávaného čísla 670 milionů liber.

Dohromady vešlo do oběhu 6,6 milionů vstupenek dostupných pro veřejnost. Další 2,2 milionu má k dispozici Mezinárodní olympijský výbor, jednotlivé země, jejichž sportovci se her účastní, a sponzoři. Zbylých 1,2 milionu lístků se začne prodávat v srpnu a přednost budou mít při nákupu ti žadatelé, kteří v prvních kolech neuspěli.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat