Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chybí mi radost z vítězství, tvrdí Lippi

Sport

  10:27
PRAHA - Už pět měsíců je Marcelo Lippi bez práce. Po zisku titulu mistrů světa si italský kouč užívá fotbalové prázdniny. Neznamená to ale, že by chtěl dál žít výhradně z minulých úspěchů.

Trenér italských mistrů světa Marcelo Lippi s koučem českého národního týmu Karlem Brücknerem. foto: René VolfíkČTK

„Příští sezonu už budu zase trénovat. Doufám, že se najde tým, který o mě bude stát,“ poznamenal s šarmantním úsměvem blízký přítel Pavla Nedvěda. Do Prahy přijel včera na krátkou návštěvu a vystoupil na sympoziu Evropské unie fotbalových trenérů.

Jak hodnotíte sílu českého fotbalu?
Máte velmi silný národní tým. Potenciálně můžete vyhrát cokoliv. Ale musí všechno perfektně fungovat. To se na mistrovství světa nestalo. Měli jste zraněného Kollera a Baroše.

Sledujete pozorně práci českého kouče Karla Brücknera? 
Velmi si ho vážím a líbí se mi, jak hovoří o fotbale. Měl jsem možnost hovořit i s několika českými reprezentanty a je znát, že pan Brückner mezi nimi má veliký respekt.

Dokráčel jste mezi reprezentačními trenéry na samotný vrchol, ale pak jste u italského mužstva skončil. Nelitujete toho, že nebudete obhajovat světový titul? 
Kdyby mi to bylo doopravdy líto, zůstal bych dál. Už před šampionátem jsem ale prohlásil, že se po turnaji rozloučím. A to jsem dodržel bez ohledu na náš výsledek.

Kde budete brát motivaci pro další angažmá? 
Chybí mi radost z vítězství. To je krásný pocit. Také chci předat dál zkušenosti, které jsem zatím během svojí kariéry nabyl. 

Dostal jste po konci šampionátu od klubů hodně nabídek? 
Pár jich bylo. Z Evropy a Ameriky, ale žádnou z Itálie. Nakonec jsem žádnou nevzal. Nechtěl jsem začínat práci uprostřed sezony.

Ještě se vraťme k mistrovství světa. Finálový zápas poznamenal incident Zidana s Materazzim. Prozradil vám váš obránce, kde ležela příčina celého konfliktu? 
Není důležité, jak situaci viděl Materazzi, ale jak ji vnímal celý svět. Žádné vyjádření neospravedlňuje takovou reakci, jakou předvedl Zidane. A to si myslím, že je to skvělý člověk. Čtyři roky jsem ho trénoval v Juventusu. Materazziho slova nebyla o terorismu ani rasismu, jak se psalo v novinách. Je absurdní, že se z mého svěřence nakonec stal větší viník.

Všiml jste si, že se na mistrovství světa potvrdil trend rostoucí agresivity mezi fotbalisty? 
Nebyl to tak tvrdý turnaj. Spíš mě mrzí nevychovanost některých hráčů ve vztahu k rozhodčím.

Z dob, kdy jste vedl Juventus, se dobře znáte s Pavlem Nedvědem. Našel by bývalý kapitán české reprezentace místo i v italském týmu? 
Nerad používám hypotetické úvahy. Vy si snad dovedete představit, že bych vyřadil některého ze svých báječných hráčů, kteří dovedli mužstvo ke zlatým medailím?

Odhadnete alespoň, jestli se z Nedvěda může stát kvalitní trenér? 
Mám s Pavlem výborný vztah. Mého syna dokonce oslovuje brácho. V Juventusu jsme spolu výborně spolupracovali a stále jsme v pravidelném kontaktu. Osoba s takovými mimořádnými kvalitami může dělat téměř cokoliv a bude úspěšná. Tím jsem si jistý.

Takže asi nepochybujete, že se Juventus i s Nedvědem dostane po roce zase zpátky do Serie A? 
Přesně tak. Žádný problém.

Autoři: ,