Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kritika moskevského šampionátu: pět organizačních přešlapů

Vladimír Putin

  13:50
MOSKVA/PRAHA - Světový šampionát v atletice skončil, podle mnohých ale Moskva nezanechala tak dobrý dojem jako předchozí mistrovství v Tegu či v Berlíně. Vybrali jsme faktory, které na mistrovství světa v Moskvě vrhaly negativní stín.

Usain Bolt před poloprázdnými tribunami. foto: Reuters

"Bylo to trochu jiné mistrovství, nebyl to ten nejlepší šampionát. Ale den ode dne se to zlepšovalo. Postupně se pár věcí změnilo, lidi byli uvolněnější a víc se usmívali," prohlásil Usain Bolt, největší hvězda šampionátu, po vítězné štafetě.

Nezájem diváků

Rusko šampionát hostilo na svém největším stadionu v Lužnikách, na který se vejde téměř 80 tisíc fanoušků. Jenže tolik jich nepřišlo ani na samotný vrchol mistrovství: finále mužů ve sprintu na 100 metrů, který dle očekávání ovládl Bolt. "Jsem zvyklý běhat stovku před nadupaným stadionem, tohle bylo zvláštní," podivil se Jamajčan. "Je to tady mrtvé," podotkl i slavný překážkář Felix Sanchez. V prvních čtyřech dnech například návštěvnost dopoledního programu byla 12 tisíc diváků, odpoledne sice vzrostla, ale jen na 32 tisíc. Stadion v Lužnikách tak v úvodu MS nebyl ani zaplněný ani z poloviny.

Špatné jídlo

Podle mnohých atletů nedosahovala strava příliš vysoké úrovně. "A byla pořád stejná," postěžoval si navíc Bolt.

Bloky

9,77 vteřiny. Takovým časem Bolt vyhrál stovku. Poté triumfoval na dvoustovce i ve štafetě. Přesto tvrdil, že neměl ideální podmínky kvůli odlišným startovacím blokům. "Byly jiné, než na jaké jsme zvyklí," řekl Bolt.

Tyčkařský sektor

Obrovský favorit závodů tyčkařů Renaud Lavillenie z Francie znovu nevyhrál zlato. A vedle vlastních chyb našel viníka i v pořadatelích šampionátu. "Všechno bylo špatně," prskal Lavillenie. "Všechno tak stísněné, rozběh krátký. Abych nabral rychlost, málem jsem musel jít až do třetí dráhy. Tady nějaká krabice, tamhle šňůra, tři značky tady, jedna opodál. To jsem nikdy neviděl!"

"Antihomosexuální" zákon

Vladimir Putin před více než měsícem podepsal zákon, který zakazuje veřejnou debatu o právech a vztazích homosexuálů všude tam, kde by jí mohly být ovlivněny děti. Švédská tyčkařka Emma Greenová-Tregarová si na podporu gayů a lesbiček a protestu proti zákonu nalakovala nehty duhovými barvami, jenže ty si musela přelakovat. Podle Mezinárodní atletické federace IAAF porušila pravidla, která zakazují komerční a politická gesta. Stejný krok jako Greenová-Tregarová učinila i sprinterka Moa Hjelmerová.

DUHOVÉ NEHTY Emmy Greenové-Tregarové vyvolaly emoce.

Jejich gesto zkritizovala světová šampionka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová, podle které pouze ukázaly, že nerespektují Rusko a jeho občany. "Lidé by měli ctít zákony jiných zemí, jestliže jsou v nich hosty. Když přijdeme do zahraničí my, tak se také chováme podle tamních pravidel," prohlásila.

Den poté, co ruská tyčkařská superstar Jelena Isinbajevová odsoudila homosexualitu, mírnila honem sílu svých slov. "Můj komentář v angličtině mohl být nepochopen," bránila se - VÍCE ZDE. Její výrok se sice v ruských médiích neřešil, na západě však vyvolal velkou vlnu nevole a ty nejradikálnější dokonce vedl k výzvě bojkotovat blížící se zimní olympijské hry v Soči.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat