10. srpna 2010 7:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Chystá se další cyklistický megapřestup: Kreuziger asi zamíří do Astany

Roman Kreuziger (vpravo) a Peter Sagan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger (vpravo) a Peter Sagan. | foto: Reuters

PRAHA Do tradiční letní cyklistické hry Škatule, škatule, hejbejte se podal letos přihlášku i Roman Kreuziger. Zdá se totiž nezvratné, že po Tour de France opustí italskou stáj Liquigas. Upsat by se měl nejspíš Astaně, a to již dnes.

Kazašská Astana, v jejíchž barvách nedávno oslavil další triumf na Tour de France Španěl Alberto Contador, na Romana Kreuzigra líčila oka již na jaře. Nejlepší český cyklista její zájem v médiích zprvu spíše odpinkával. Naznačoval ale zároveň, že jednání o nové smlouvě v Liquigasu může vyznít všelijak.

"Teď vládne jakýsi klid před bouří," napověděl ještě před Tour, že se neupíše jen tak automaticky. Ještě v průběhu letošní Tour však Kreuziger změnu dresu víceméně odmítal: "Tyhle úvahy považuju za bláboly. Liquigas má na mě opci, kterou má možnost uplatnit. Cyklistika není fotbal, takže tahle opce je platná."

Jenže v závěru minulého týdne už devátý muž z nedávné Tour odchod z italské stáje připouštěl. "Mohu potvrdit, že Astana oslovila mého manažera," napsal na svých webových stránkách. "Změně bych se nebránil, přece jen je po letech potřeba zase skočit mezi nové lidi a najít jinou motivaci," vysvětloval změnu kurzu.

Astana určitě není špatná volba

Jestli Roman Kreuziger skutečně změní tým, pak je v podstatě docela jedno, do kterého půjde. Na Tour de France jsou totiž kvalitní všechny. Pro Romana bude nejdůležitější, aby se v novém působišti stal lídrem. Anebo aby byl alespoň jedním ze dvou, a ne ze čtyř, což by ho asi čekalo u Liquigasu. Navíc je dobré si uvědomit, že v Liquigasu by zůstal jediným (Ne)italem v italském týmu. Šéf a zároveň lídr Astany Vinokurov přece jen není nejmladší a přes své stále ještě nesporné kvality už asi nemůže pomýšlet na celkové vítězství v Tour. Roman by v něm našel po svém boku zkušeného, špičkového cyklistu, který by mu zcela jistě pomohl. A na oplátku by Vinokurov od Romana nejspíš chtěl jediné – aby mu na Tour pomohl vyhrát etapu. Astana špatná volba určitě není, byť jde o tým poněkud zvláštní a nestandardní. Tím myslím třeba fakt, že ho sponzoruje v podstatě kazašská vláda včetně prezidenta a premiéra. Tudíž prezentace a prestiž týmu je velice důležitá a vedení očekává asi něco jiného, než když za týmem stojí jakýsi koncern sponzorující spoustu dalších podniků. Ale kdo ví, třeba se Roman nakonec upíše někomu jinému..."
LUBOR TESAŘ, autor je bývalý vynikající cyklista.

Pavel Padrnos, jenž se zúčastnil osmi ročníků Tour, si také myslí, že změna cyklistu vytrhne ze stereotypu. "Jiné prostředí mu nabídne nový impulz a motivaci," předpokládá. "Roman ale hlavně potřebuje najít tým, v němž si vybere lidi, o nichž bude přesvědčený, že pro něj udělají maximum. A jestli se mluví o Astaně, nevidím v tom problém. Její šéf Vinokurov je vyzrálý závodník a spíše než na Tour se asi soustředí na jarní klasické závody."

Právě Alexandr Vinokurov, jeden z lídrů a šéf stáje v jedné osobě, zájem o Kreuzigra nepopírá: "Po odchodu Alberta Contadora do Saxo Banku uvažujeme o Denisi Meňšovovi a skutečně také o Romanu Kreuzigrovi." A navíc nevyloučil ani příchod bratří Schleckových... Ti ale chtějí založit v Lucembursku vlastní stáj, takže by Kreuzigrovi konkurovat neměli.

Astana se stínem minulosti
Je ale třeba také vidět, že Astana má v profesionálním pelotonu zvláštní postavení. Podporuje ji jednak netradičně i stát a v letech minulých čelila četným dopingovým skandálům. Nevyhnuly se ostatně ani Vinokurovovi. Poté, co se v roce 2007 prokázal jeho krevní doping, Astana svůj tým z Tour de France dokonce stáhla.

V barvách stáje jezdil i Lance Armstrong, jenž již dlouhé roky čelí četným obviněním z používání nedovolených látek. I bývalý vynikající cyklista Lubor Tesař ví, že o Astaně se vykládá leccos. "Perspektiva tohoto týmu může vyvolávat otázky," říká. "Velice snadno se může stát, že opět kamsi sklouzne, jako před léty, když nesměla na Tour startovat..."

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz