15. dubna 2008 14:21 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čína přišla o koule

Není koule, jako koule. Ty od Cudžitaniho jsou nejlepší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Není koule, jako koule. Ty od Cudžitaniho jsou nejlepší. | foto: ČTK

PEKING Japonský výrobce náčiní pro vrh koulí chce protestovat proti porušování lidských práv v Tibetu tím, že pořadatelům pekingských her nedodá koule pro olympijský závod.

S ručně obráběnými produkty Masahii Cudžitaniho se soutěžilo i na předchozích olympiádách a v Atlantě 1996, Sydney 2000 i Aténách 2004 je používali všichni medailisté z mužských závodů. Jeho řemeslná dílna je zřejmě jedinou, která nepoužívá při výrobě počítačem řízené stroje.

Pětasedmdesátiletý Cudžitani vysvětlil, že jeho rozhodnutí není v žádném případě namířeno proti sportovcům. Nechce ale, aby se jeho náčiní používalo v zemi, která podle něj není kvalifikovaná k tomu, aby hostila takovou mírovou akci, jakou jsou olympijské hry. "Omlouvám se, ale je to otázka hrdosti mojí osoby a mého řemesla," citovala japonského mistra internetová stránka stanice Fox Sport.

Odborníci zastávají názor, že Cudžitaniho koulařské náčiní umožňuje díky svým vlastnostem delší vrhy, takže olympijské soutěže by bez něj mohly utrpět na kvalitě. Konání závodů nicméně ohroženo není, protože pořadatelé a Mezinárodní atletická federace mají čtyři měsíce na to, aby obstarali adekvátní náhradu.

ČTK