20. července 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čína slzí. Basketbalista Jao Ming se loučí

Jao Ming ukončil kariéru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jao Ming ukončil kariéru. | foto: Reuters

Pro Čínu je to událost roku. Až se dnes v hotelu v Pudongu – části Šanghaje – zapnou kamery, zasedne k televizím v nejlidnatější zemi světa každý, kdo bude moci. A v očích mnoha diváků se objeví slzy.

S největší pravděpodobností se totiž uzavře kariéra jedné legendy. Podle všech očekávání oznámí odchod do sportovního důchodu Jao Ming. Muže, který naučil Číňany sledovat americkou basketbalovou ligu NBA, k tomu donutily dlouhodobé zdravotní problémy. "V žádném případě se už nemůže vrátit. Jao nechce riskovat další zranění a operace, jeho tělo už zkrátka neunese zátěž," citoval agentura The Associated Press zdroj z hráčova okolí.

Šanghajský rodák a spolu s překážkářem Liou Siangem největší sportovní hvězda Číny skončí v pouhých třiceti letech…

Syn bývalých reprezentantů Jaa Č\’-jüana a Fang Feng-ti dostal do vínku tu správnou basketbalovou výbavu. Dva metry a devětadvacet centimetrů mu kariéru přímo předurčily. Brzy se stal hvězdou místních Šanghaj Sharks.

Komentátor se zmýlil
Jeho talentu si nemohlo nevšimnout zámoří. V roce 2002 si ho do NBA vybral tým Houston Rockets jako jedničku draftu. Tehdy už byl v Asii obrovskou hvězdou, Amerika měla jeho umění teprve poznat. Nejvyšší basketbalista NBA se stal ve své úvodní sezoně 2002/2003 druhým nováčkem roku.

Přitom v prvních několika zápasech nezářil. Legendární Charles Barkley, který jeden Mingův zápas komentoval, dokonce prohlásil, že pokud Číňan v prvním ročníku nastřílí v nějakém utkání více než devatenáct bodů, políbí zadek Kennyho Smithe – dalšího bývalého hráče a komentátora. Jenže sedmnáctého listopadu 2002 nastřílel Jao Ming proti Los Angeles Lakers 20 bodů. Barkley dodržel slib jen částečně – políbil zadek oslovi, kterého sehnal Smith…

V prvních třech letech kariéry Ming vynechal jen dva zápasy. V celé Asii se strhlo basketbalové šílenství, všichni sledovali NBA a toužili být jako jejich idol. "To kvůli Jaovi mají všechny děti v Číně rády basketbal," líčil Chu Čicheng, místní televizní komentátor.

Jenže od roku 2005 začaly problémy. Ming postupně utrpěl únavové zlomeniny obou nohou, s dolními končetinami měl řadu dalších problémů, především vyplývajících z jeho výšky.

Sezonu 2009/2010 celou vynechal kvůli operaci v levém chodidle. V uplynulém ročníku odehrál za Houston jen pět zápasů, lékaři mu navíc dovolili pobýt na palubovce nejvíc 24 minut za zápas.

Jao Ming si osmkrát zahrál All Star Game, ale na úplný vrchol – mezi legendy basketbalu – se kvůli zraněním nikdy nedostal. Před dvěma týdny prosákly na veřejnost první zprávy o konci kariéry. Hráčův agent Čang Ming-ťi zprávy nepotvrdil, ale také nevyvrátil. "Všechno se dozvíte 20. července v Šanghaji," vzkázal novinářům.

"Nechci, aby mě moje roční dcera Amy viděla hrát jen na archivních videích. A taky pro ni chci vyhrát NBA," prohlásil přitom Ming před nedávnem.

Tohle přání se mu asi už nesplní.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.