20. dubna 2008 17:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čína vrací úder: bojkot Francie a demonstrace

Číňané ve světě demonstrují proti zaujatosti západních médií a proti francouzské podpoře Tibetu. Vyzývají k bojkotu francouzského zboží a hyprermarketů Carrefour. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňané ve světě demonstrují proti zaujatosti západních médií a proti francouzské podpoře Tibetu. Vyzývají k bojkotu francouzského zboží a hyprermarketů Carrefour. | foto: AFP

PEKING/BANGKOK Po protičínských protestech minulých týdnů vyšli tento víkend do ulic v evropských městech čínští aktivisté na protest proti politizaci letní olympiády v Pekingu. Tisíce Číňanů žijících v Evropě, studentů a aktivistů kritizovaly i západní média za podle nich zaujaté informování o Číně a o Tibetu. V Číně se šíří výzvy k bojkotu francouzského zboží.

Čínský tisk o víkendu také uvedl, že Čína se "brzy" chystá otevřít turistům Tibet, který byl od březnových nepokojů cizincům uzavřen.

Demonstrace na podporu Číny se v sobotu odehrály v Paříži, Berlíně Londýně a Manchestru. Až 7000 lidí demonstrovalo v Paříži; mnozí měli trička s francouzskými nápisy: "Udělejme z olympiády most, nikoliv zeď" a rozdávali odznaky s prohlášeními "Poznejte skutečnou Čínu, kterou nám média nepředstavují".

Odsuzovali také nepřesné informace o Číně v západních médiích. Hlavně na zpravodajské stanice BBC a CNN se zaměřili demonstranti v Británii. Demonstrovalo se i v čínských městech, hlavně proti Francii, která se netají podporou nezávislosti Tibetu a právě na jejím území zastihly olympijskou pochodeň nejvýraznější incidenty. Oheň kvůli demonstrantům v Paříži nakonec ani neabsolvoval celou plánovanou trasu.

Bojkotujme Francouze

Tisíce lidí v osmi čínských městech reagovaly na šířící se výzvy k bojkotu francouzského zboží a vyšly demonstrovat před francouzské obchody Carrefour, francouzské velvyslanectví v Pekingu a francouzské lyceum. Na jedné z největších demonstrací v osmimilionovém městě Wu-chan nesli lidé transparenty "Tibet je součástí Číny".

Představitelé předních světových novinářských organizací na konferenci v Paříži vyzvali v neděli Čínu, aby ctila předolympijský slib a zlepšila situaci v oblasti lidských práv a tiskové svobody.

Pochodeň se blíží k Everestu
Olympijský oheň naopak v sobotu absolvoval bez problémů desetikilometrovou štafetu v Bangkoku pod dohledem 2000 policistů, vojáků a čínských strážců. V neděli se přesunul do Malajsie, kde jej štafeta čeká v pondělí.

Číňané chtějí oheň v prvním květnovém týdnu vynést i na Mount Everest, a Nepál už se na akci chystá. Jeho úřady hodlají zabránit všem manifestacím, a už teď vyslaly na svah nejvyšší hory světa vojáky a policisty, kteří mají rozkaz v případě potřeby sáhnout i ke zbraním.

Pochodeň na Everestu nemůže vzhledem k nadmořské výšce hořet přirozeným plamenem, takže na ni bude použita plynová směs s přívodem kyslíku. V čínském tisku se také o víkendu objevily informace, že Peking už "brzy" zpřístupní turistům Tibet. Podle dřívějších informací by to mohlo být od 1. května, ale vláda to zatím nepotvrdila. Obnovit činnost by měly i buddhistické kláštery ve Lhase.
Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)