18. srpna 2008 10:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čína zabavila bible křesťanům z USA

PEKING Skupina amerických křesťanů, kterým čínští oficiální činitelé při příletu zabavili více než 300 výtisků bible, odmítá opustit letiště ve městě Kchun-ming, dokud je nedostanou zpátky.

Pat Klein a tři další členové křesťanské skupiny Vision Beyond Borders strávili noc na dnešek ve městě Kchun-ming na jihozápadě Číny poté, co jim celníci zabavili při prohlídce zavazadel výtisky bible.

"Slyšel jsem, že v Číně je svoboda vyznání, tak proč je problém přivézt sem bible?" ptá se Klein, jehož skupina z města Sheridan ve Wyomingu distribuuje bible a křesťanské vzdělávací materiály po celém světě. Zabavené bible byly vytištěny v čínštině.

V Číně tiskne bible legálně jediná tiskárna, ovšem největší na světě, kterou vede státem kontrolované Čínské sdružení vlasteneckých katolíků (CPCA). Na podzim loňského roku se v médiích objevily nepravdivé informace, že během konání olympijských her v Pekingu budou bible zakázány. Státní deník The China Daily minulý měsíc oznámil, že během olympiády, která se koná od 8. do 24. srpna, bude v olympijské vesnici rozdáno 10.000 dvojjazyčných výtisků bible.

Celnice z letiště v Kchun-mingu v telefonním rozhovoru potvrdila, že v zavazadlech cestujících bylo nalezeno 315 biblí. Celnice, která se představila jen příjmením Siao, popřela, že by celní úřad bible zabavil.

Uvedla jen, že úřady se o ně "postaraly" a další podrobnosti odmítla sdělit s odůvodněním, že nemá oprávnění hovořit s médii. Dnes ráno čínští úředníci skupině ukázali text zákona, který zakazuje dovoz biblí do Číny, řekl novinářům Klein. Zákon byl ale v čínštině. "A tak teď čekáme, až nám ho přinesou anglicky," dodal. Oficiální představitelé letiště vyzvali Kleina a jeho kolegy, aby opustili místnost na letišti, kde strávili noc na dnešek, ale ti odmítají odejít bez biblí.

Podle Kleina jim celníci řekli, že mohou mít každý jednu bibli pro osobní použití, ale víc ne. "Bez těch knih odejít nechceme. Stálo nás spoustu peněz přepravit je sem," řekl. "Oni nám opakují, že je nelegální dovážet bible a že pokud jsme to chtěli udělat, měli jsme předem podat žádost."

Čína je pravidelně terčem kritiky za porušování lidských práv a potlačování náboženských svobod. Přestože je svoboda vyznání uzákoněna čínskou ústavou, v praxi podléhají náboženská hnutí státní kontrole.

Nejznámějším příkladem je pronásledování stoupenců duchovního hnutí Fa-lun-kung. Jednoduché to ale v oficiálně ateistické Číně nemají ani katoličtí věřící, kteří se sdružují buď v podzemní římskokatolické církvi řízené Vatikánem anebo ve státem kontrolovaném CPCA, které ale papežský stolec neuznává.
Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?