Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cink po konci svého lídra dostal na Tour volnou ruku. Cítí šanci vyhrát etapu

Ondřej Cink na Tour 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Cink na Tour 2017. | foto: instagram

Zažívá až neuvěřitelnou první sezonu mezi světovou elitou silničních cyklistů. Dostal se na Tour de France, o které odmala snil, měl tady být domestikem v horách pro svého lídra Iona Izaguirra. Jenže pro toho francouzská Grand Tour skončila už po sobotních čtyřech kilometrech, když si zlomil bederní obratel. A tak dostal Ondřej Cink od svého týmu ve Francii volnou ruku.

Máte za sebou první etapu s hromadným startem na Tour de France. Jaká byla?
Musím říct, že jsem byl dost překvapený, protože to pro mě bylo o dost jednodušší než třeba na závodě Kolem Švýcarska. Neměl jsem dneska vůbec žádný problém zůstat v pelotonu a bylo to takové v pohodě.

Čekal jste to nervóznější?
Určitě, i před startem jsem z toho byl trochu nesvůj. Sportovní ředitel nás upozorňoval na to, že ten první týden je něco jako jarní klasiky v Belgii. Byl jsem z toho trochu vystrašený, ale příjemně mě to překvapilo. Možná to bylo i tím, že jsme jeli na širokých silnicích, takže uvidíme, jaké to bude v dalších etapách.

Únik v nedělní etapě ujel prakticky hned po startu, i to nejspíš ke klidnému dni přispělo.
Určitě to tomu nahrálo. Týmy únik kontrolovaly, ale i tak se jelo docela rychle. Jak je ten peloton velký, není pořád natažený do takové lajny a pak je jednodušší zůstat v balíku a šetřit síly.

Jak náročné pro vás bylo, že jste celou etapu absolvoval v dešti?
Vlastně mi to ani nevadilo. V zatáčkách sice spousta závodníků chybovala, přišel i hromadný pád, kde jsem viděl Gerainta Thomase. Dost to klouzalo, ale já jsem se už na předchozích závodech na mokré silnici cítil dobře, takže jsem s tím neměl problém ani tentokrát.

Když se ještě vrátíme k sobotní časovce, jakých bylo prvních 14 kilometrů vaší kariéry na Tour?
Docela nervózních. Vlastně to bylo poprvé v sezoně, co jsem byl nervózní, ale to je asi normální, když člověk poprvé startuje na Tour. Ale užil jsem si to, protože atmosféra byla vynikající. Jak v sobotu, tak i dneska bylo po celé délce trati spousta lidí. To jsem na žádném jiném závodě nezažil a hrozně se mi to líbilo. Těším se, až vjedeme do Francie, kluci z týmu říkali, že tam je to ještě o něco lepší.

V sobotní časovce spadl a zlomil si bederní obratel lídr vaší stáje Ion Izaguirre. Jaká je po jeho odstoupení nálada v týmu?
Večer po časovce to moc příjemné nebylo, ale nedá se nic dělat. My se teď pokusíme v rovinatých etapách jet na Sonnyho Colbrelliho a pak v těch kopcovitých získat nějaký triumf.

Jak moc se změnila vaše pozice v týmu?
Změna je to pro nás v tom, že nikdo nepojede na celkové pořadí. Budeme šetřit síly a pak se snažit vyhrát zvlněné etapy. Je nás tady do kopců docela dost, takže se podělíme.

Bude to pro vás kvůli Izagguireho odstoupení asi o něco jednodušší Tour, že?
Nemusím zůstávat pořád s ním a být nervózní z toho, že by se mu něco mohlo stát. Můžu se sám soustředit na nějakou etapu, která by mi mohla vyhovovat, můžu skočit do úniku a zkusit ji třeba vyhrát.

Co třeba už tu pátou, která končí sice kratším, ale o to prudším stoupáním na La Planche des Belles Filles, které by vám mohlo svědčit.
Uvidíme. (usměje se) Ale na to stoupání se těším. Chce to teď přežít tyhle roviny, našetřit síly a pak snad něco vyzkoušíme.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...