Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čistka na házenkářském svazu. Po neodjetí na MS končí reprezentační trenéři i šéf svazu

Sport

  7:03
Praha - Exekutiva českého svazu házené odvolala realizační tým mužské reprezentace, která kvůli koronaviru v kádru na poslední chvíli odřekla účast na mistrovství světa v Egyptě. Podle svazového vedení management národního týmu nevhodně zvolil program akce, chybně reagoval na zhoršující se pandemickou situaci v zemi a včas nezřídil náhradní výběr. Exekutiva schválila usnesení těsným poměrem hlasů pět ku čtyřem, proti byl mimo jiné svazový prezident Jaroslav Chvalný, který následně rezignoval stejně jako další tři členové vedení.

Trenér Daniel Kubeš foto: Reuters

Reprezentační kouč házenkářů Kubeš: Jestli šlo nákaze zabránit, si netroufám odhadnout, všichni s tím bojujeme

Exekutiva rozhodla o odvolání realizačního týmu v čele s hlavními trenéry Janem Filipem a Danielem Kubešem poté, co vyhodnotila předložené zprávy a vyslechla zástupce reprezentace včetně koučů, hráčů, manažera či lékaře.

„Po vyhodnocení kompletních informací konstatovala exekutiva pochybení managementu reprezentačního družstva mužů, které mělo příčinnou souvislost s neúčastí mužstva na mistrovství světa. Jednotlivá pochybení spočívala v nevhodně zvoleném programu akce, následné chybné reakci na zhoršující se pandemickou situaci ve společnosti a přechod České republiky do 5. stupně protiepidemického systému a nevyčerpání všech možností pro dosažení jasně definovaného cíle v podobě účasti České republiky na mistrovství - zřízení druhého týmu v jiném místě,“ uvedla exekutiva v prohlášení.

„Exekutiva si váží vyjádření obou trenérů, ve kterém se přihlásili k osobní odpovědnosti za plánování a organizaci přípravy týmu na šampionát. Současně si je vědoma dlouhodobé kvalitní práce obou trenérů, dosažených úspěchů a jejich snahy v oblasti zvyšování úrovně české házené. Výše uvedené pochybení však těsná většina z členů exekutivy považuje za neakceptovatelné selhání, nevratné poškození jména české házené v České republice i na mezinárodní úrovni,“ stojí v prohlášení.

O situaci vedli funkcionáři velkou diskuzi. „Exekutiva si těsnou většinou myslí, že se tomu dalo předejít. Proto odvolala realizační tým. Já jsem hlasoval proti. Rozhodl jsem se rezignovat, protože s tímto řešením nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že poškodí českou házenou,“ řekl ČTK Chvalný.

USNESENÍ ČSH Exekutiva Českého svazu házené přijala na svém jednání dne 19. ledna 2021 toto usnesení: Exekutiva ČSH...

Zveřejnil(a) Česká Házená / Czech Handball dne Úterý 19. ledna 2021

„Můžeme to hodnotit tak, že se realizační tým asi úplně správně nerozhodl, když tým neodletěl. Ale jsem přesvědčen, že je to v současnosti neprobádaná situace, že na to neexistuje schéma, když se vám to dostane do týmu. Osobně to vnímám tak, že to rozhodnutí je příliš tvrdé a našel by se asi jiný způsob. Jsem ve velmi složité situaci,“ dodal Chvalný.

Vedle něj rezignovali další tři zástupci devítičlenné exekutivy - předseda reprezentační komise Daniel Čurda, předsedkyně metodické komise Ilona Hapková a předseda soutěžní komise Petr Novák. Ten nicméně stejně jako Chvalný ještě po přechodnou dobu ve vedení zůstane.

Národní tým zrušil účast na světovém šampionátu v Egyptě minulý týden pouhý den před odletem do dějiště turnaje. V kádru bylo 12 hráčů nakažených koronavirem, další pětice měla jiné zdravotní problémy. Pozitivní byli i oba trenéři Filip s Kubešem. Realizační tým doporučil exekutivě odřeknout účast na mistrovství a ta to schválila. Český celek na šampionátu nahradila Severní Makedonie. Kvůli nákaze koronavirem v týmu do Egypta neodletěla ani reprezentace USA, v úvodu rozehraného turnaje pak odstoupily Kapverdy.

Český tým se sešel na konci prosince, kdy ještě bez některých opor sehrál přípravné utkání na Slovensku. S koronavirem se potýkal od začátku ledna od úvodu závěrečné přípravy na šampionát. Kvůli covidu-19 nemohli reprezentanti odehrát úvodní dva zápasy evropské kvalifikace proti Faerským ostrovům, které byly odloženy. Mužstvo poté doplnili náhradníci, ale i u nich se při trénincích objevily zdravotní potíže.

Bývalí reprezentanti Filip s Kubešem vedli národní tým od léta 2014 a vloni v lednu s nimi vedení svazu prodloužilo smlouvu o další tři roky. Největšího úspěchu se svými svěřenci dosáhli před třemi lety šestým místem na evropském šampionátu. Chvalný stál v čele svazu od dubna 2018, kdy se vrátil do funkce po pěti letech. České házené už předtím šéfoval mezi roky 2001 až 2013.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat